I. DÜNYA SAVAŞI TRABZON ŞEHİTLERİ ANITI

Anıt1

Türk ve Dünya tarihine silinmez izler bırakan I. Dünya Savaşı’nın 100. Yıl anma etkinlikleri kapsamında Avrasya Üniversitesi olarak birçok etkinlik planladık.

Üniversitemiz Trabzon’un ilk vakıf Üniversitesi olma sorumluluğu ile köken aldığı topraklara şükran ifadesi olarak “I. Dünya Savaşı Trabzon Şehitleri Anıtı”nı üniversite kampüsünde inşa etti.

Savunma Bakanlığı’n dan I. Dünya Savaşı sırasında çeşitli cephelerde şehit düşen Trabzon doğumlu olan askerlerimizin listesini istedik. 748 isim tarafımıza iletildi.

Şehitlik Anıtında, Çanakkale Savaşı sırasında, Kafkas Cephesi, Galiçya Cephesi, Filistin, Irak Cephesi, Makedonya, Romanya gibi farklı cephelerde şehit düşen Trabzon Maçka, Of, Arsin, Araklı, Beşikdüzü, Akçaabat, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir, Yomra, Hayrat, Düzköy, Çarşıbaşı ve Çaykara evlatlarının yani kahraman dedelerimizin isimleri yer almaktadır.

Bildiğiniz gibi, I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti 2.900.000 askeri silah altına aldı. Dört yıl süren savaş boyunca 253.000’i Çanakkale Cephesi’nde olmak üzere, toplam 400.000 şehit verildi. 1.050.000 asker de yaralandı veya esir düştü.

Osmanlı İmparatorluğu, I. Dünya Savaşı’nda 9 ayrı cephede mücadele verdi. I. Dünya Savaşı sırasında çoğumuzun dedelerinin vatan uğruna şehit düştüğünü biliyoruz. Askere alınmışlar, gitmişler ve bir daha geri dönmemişlerdir. Çoğumuz nerde hangi cephede şehit düştüklerini bile bilmeyiz. Amacımız geçmişimizde atalarımızın bize bu vatanı nasıl emanet ettiğini gençlerimize öğretmektir. Gençlerimizin, dedelerinin neler yaşadığını, ne fedakarlıklar gösterdiğini iyi anlamaları gerekiyor. Memleketlerinden çok uzaklarda bizlerin varlığı için kendi canlarını feda ettiler. Bunların hepsi iyi hatırlanması, iyi özümsenmesi gerekiyor ve gelecek nesillere bunların anlamının iyi taşınması gerekiyor. Bizi millet yapan, milletimizi millet yapan anılarımızdır.

ZİYARETÇİLERİMİZ

IMG_7517

Sümeyye Erdoğan Avrasya'da

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Trabzon temsilciliğinin açılışını yapmak için Trabzon’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Avrasya Üniversitesi’nin Yomra Yerleşkesinde inşa ettiği I. Dünya Savaşı Trabzon Şehitleri Anıtı’nı da ziyaret etti.

sare2

Opr. Dr. Sare Davutoğlu I. Dünya Savaşı Şehitler Anıtı’nı ziyaret etti.

Opr. Dr. Sare Davutoğlu Avrasya Üniversitesi Yomra Kampüsünde yer alan I. Dünya Savaşı Şehitler Anıtı’nı ziyaret etti. Anıt hakkında bilgi veren Rektorumuz Prof. Dr. Askın ASAN `Vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna kahramanca mücadele veren, vatan toprağımızı paha biçilmez kılan ve onu kutsallaştıran, özgür ve bağımsız bir yurt armağan etmek amacıyla gözünü kırpmadan canını feda eden, her karış toprağın diyetini kanıyla ve canıyla ödeyen aziz şehitlerimiz için Avrasya Üniversitesi olarak kampüsümüzde I. Dünya Savaşı Şehitler Anıtı inşa ettik” dedi.

YAPILAN PROGRAMLAR

111

100 Yılın Ardından I. Dünya Savaşı Trabzon’un Öyküsü

Trabzon Ortahisar Belediyesi tarafından 11.05.2015 tarihinde Yomra Yerleşkemizde 100 yılın Ardından I. Dünya Savaşı konulu Fotoğraf Sergisi yapıldı.

sehitler aniti 7

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı dolayısıyla Anma Programi

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. yılı dolayısıyla Türkiye genelinde anma programları düzenlendi. Trabzon’da yapılan en anlamlı programlardan biri ise Avrasya Üniversitesinin Yomra Yerleşkesinde bulunan “I. Dünya Savaşı Trabzon Şehitleri Anıtı” önünde yapılan etkinlik oldu. Üniversite yönetimi 1.Dünya Savaşında şehit olan dedelerin torunlarını bu programda bir araya getirdi ve kendilerine şükran belgesi takdim etti. Düzenlenen Programa Yomra İlçesi Kaymakamı Hasan Balcı, Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız, Rektör Prof. Dr. Aşkın Asan, Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, üniversitenin Genel Sekreteri Gülay Yeniçeri ve çok sayıda davetli katıldı.