GİRİŞİMCİLİK ZİRVESİ YAPILDI

 

Organizasyon Adı                              : Girişimcilik Zirvesi

Tarihi                                                  : 18 Mayıs 2016

Yeri                                                     :Trabzon Ramada Hotel

 

Organizasyonun Amacı:

Üniversitemiz Yenilikçilik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezinin organizasyonu ile öğrencilerimiz ve Merkez Müdürü Prof. Dr. M. Asıf YOLDAŞ başta olmak üzere Yrd. Burak HERGÜNER, Yrd. Doç. Dr. Erol KALKAN, Öğr. Gör. Murat ŞAHİN, Öğr. Gör.Hakan SAVAŞ katımlı ile “Girişimcilik Zirvesi” ismi altında Trabzon Ramada Hotelde bir organizasyon gerçekleştirildi.

Bilindiği üzere en genel ifade ile girişimci, kar amacıyla riski üzerine alan kişi olarak tanımlanabilir. Girişimci, mal ve hizmet üretimi yapabilmek için, üretim öğelerini en iyi koşullar altında bir araya getiren kişidir. Riski üzerine alarak, başkalarının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, üretim öğelerinin alımını yapar, bunların bir araya getirilmesi imkanını sağlar. Kar amacı güder, ancak tek amaç para kazanmak değildir. Ekonomik bir değer ortaya koymaksızın, çeşitli yollardan, başkaları tarafından ortaya konulan ortak değerleri kendi tarafına aktarmanın adı girişimcilik değildir. Ayrıca girişimci, yönetici demek değildir. Girişimcilik için en temel 3 faktör; yetenek, cesaret ve bilgidir.

Bu çerçevede gerçekleştirilen bu zirvede, konuşmacı ve panelist olarak girişimcilik konusunda davetli olan başarılı iş adamları bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunarak katılımcı genç girişimcilere ve özellikle öğrencilere rol model kimlikleriyle vizyonlarını aktaracak ve yeni girişimcilere esin kaynağı olma sı amaçlanmaktadır.

Katılımcı Öğrenci Sayısı       

Yetkinliğe Üniversitemizden gönüllü öğrenciler katılmış olup özellikle İktisadi ve İdari bilimler fakültesi işletme bölümü son sınıf öğrencileri dahil toplam 60 öğrenci katılmıştır.

 

 

Katılımcı Akademisyen

Merkez Müdürü Prof. Dr. M. Asıf YOLDAŞ başta olmak üzere Yrd. Burak HERGÜNER, Yrd. Doç. Dr. Erol KALKAN, Öğr. Gör. Murat ŞAHİN, Öğr. Gör.Hakan SAVAŞ katılmıştır.

SONUÇ

Bilindiği üzere girişimcilik uzun ve zor bir yolculuktur. Yolun sonunda başarılı olmak da başarısız olmak da var. Önemli olan girişimcinin bu yolda vereceği mücadele ve sonuç ne olursa olsun pes etmemesi gerekmektedir. Bu bağlamda hazırlanan etkinlik çerçevesinde BNU, DKİB, TEB, Trabzon Teknopark ve TİM’in katılımıyla öğrencilere girişim fırsatları hakkında bilgi ve tecrübelerini aktardılar. Farklı girişimci fikirlerin oluşmasında yardımcı olan bu zirve aynı zamanda sektör temsilcilerin öğrencilerle buluşmasına büyük katkı sağlamış oldu.

Mesleklere dair bilgi ve deneyim kazandırmak amacıyla öğrenciler ve genç girişimcilere uygun boyutlarda hazırlanan programa, İnşaat, sağlık, elektrik elektronik, medya ve daha birçok sektöre uygun hazırlanan parkurları gezme ve bilgi sahibi olma fırsatı buldular. Girişimcilik dersi kapsamında, mesleklerin gerçek dünyadaki yapılış biçimlerini, yönetimi, liderliği, ekip ruhunu ve toplu olarak hareket etmeyi tecrübe edinen öğrenciler bu etkinlikle hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını ortaya koyarak takım çalışması ruhunun girişimcilik açısından ne kadar önemli olduğunu öğrenmiş oldular.