Aşçılık Programı Öğrencileri Park Dedeman Otel’i Ziyaret Etti

Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı Öğr. Gör. Rana Ayşenaz YARDIM ve Mihrap TOPRAK nezdinde Aşçılık Programı öğrencileri ile Trabzon Park Dedeman Otel’i ziyareti gerçekleştirildi.

Ders kapsamında gerçekleştirilen etkinlik Park Dedeman Otel Mutfak Şefi Ahmet Özgür DEMİREL eşliğinde gerçekleştirildi. Şef DEMİREL,  otel mutfaklarının temel yapısı, işleyişi ve genel durumu, mutfak departmanının önemi, bazı üretim süreçleri, ekipmanların kullanım teknikleri,  ve mesleki deneyimleri, mesleğin önemi ile birçok teknik bilginin yer aldığı konulara ilişkin küçük bir workshop ve verimli bir seminer; Trabzon Park Dedeman Otel Şefi Ahmet Özgür DEMİREL tarafından ziyaret sırasında gerçekleştirildi.

Aşçılık Programı öğrencileri için önemli kazanımlar sağlaması amaçlanan etkinlik sonunda, öğrenciler memnuniyetlerini ve kendileri için önemli bilgiler sağladıklarını dile getirdiler.

Aşçılık Program başkanı Öğr. Gör. Mustafa Emre ŞİRİN,  gerçekleştirilen teknik gezinin oldukça verimli geçtiğini belirterek, Şef Ahmet Özgür DEMİREL’e ve tüm otel çalışanlarına yapmış oldukları ikramlar ve göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür etti.