Aşçılık Programı Öğrencileri Radisson Blu Hotel’i Ziyaret Etti

Aşçılık Program Başkanı Öğr. Gör. Mustafa Emre ŞİRİN ve Öğr. Gör. Rana Ayşenaz YARDIM nezdinde Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencileri ile Trabzon Radisson Blu Hotel ziyareti gerçekleştirildi.

Ders kapsamında gerçekleştirilen ve otelin tüm departmanlarının gezildiği ziyarette, otel mutfaklarının temel yapısı, işleyişi, turizm sektörünün yapısı ve genel durumu, sektörde mutfak departmanının önemi, bazı üretim süreçleri ve mesleki deneyim ile birçok teknik bilginin yer aldığı konulara ilişkin  verimli bir seminer; Trabzon Radisson Blu Hotel Executive Chef Nejmi ERÖZ tarafından ziyaret sırasında gerçekleştirildi.

Aşçılık Programı öğrencileri için önemli kazanımlar sağlaması amaçlanan etkinlik sonunda, öğrenciler memnuniyetlerini dile getirdi.

Aşçılık Program başkanı Öğr. Gör. Mustafa Emre ŞİRİN, ihtiyaç duyulan teorik bilginin yanında, sahada eğitim amacıyla sektörde yer alan işletmelere yapılan bu tarz teknik gezilerin öğrencilerin ilgisini çektiği, sektör içerisinde yer alan uzmanlar ile öğrencileri bir araya getirerek, mezuniyet sonrası içerisinde yer alacakları sektör hakkında bilgi elde etmeleri açısından önemini vurguladı.

ŞİRİN gerçekleştirilen teknik gezinin oldukça verimli geçtiğini belirterek, Executive Chef Nejmi ERÖZ’e ve tüm otel çalışanlarına göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür etti.