2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı “Mezuniyet Törenimizi” büyük çoşkuyla 17 Haziran 2017, Cumartesi günü Yomra Jimlastik Salonunda saat 15:00’te gerçekleştirdik.

Törene Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Milletvekilleri, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Türk Patent Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Şadan Eren, Trabzon Rus  Başkonsolosu, Tiflis Teknoloji Üniversitesi Dekanları, Kaymakamlar, Ortahisar, Yomra ve Arsin Belediye Başkanları, Mütevelli Heyet Başkanımız ve Üyeleri, Rektörümüz, Üniversite Genel Sekreteri, Akademisyenlerimiz katıldı.

 • Tören Yürüyüşü

 • Saygı Duruşu -istiklal Marşı

 • Avrasya Üniversitesi Lisans dönem birincisinin Sinem SARIMEHMET’İN konuşması

 • Rektörümüz Prof. Dr.Aşkın Asan’ın konuşması

Sayın Valim

Şehrimizin değerli Milletvekilleri,

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin değerli  Başkanı,

Avrasya Üniversitesi’nin Mütevelli Heyet Başkanı ve üyeleri

Değerli Kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasının değerli başkanı,

Sayın rektör yardımcılarımız, dekanlarımız

Değerli öğretim elemanları ve yardımcılarımız,

Siyasi Partilerimizin İl Başkanları

Değerli Anne babalar, veliler,

Değerli basın mensupları,

Değerli misafirlerimiz

Sevgili Mezunlarımız,

Avrasya Üniversitesi 2016-2017 öğretim  yılı Mezuniyet Törenine hoş geldiniz!

Biz eğitimcilerin ve öğrencilerimizin yaşamında en değerli ânlarından birinde birlikte olmanın coşkusuyla sizleri selamlıyorum.

1767 mezunumuzu yetişkin yaşamına uğurlamanın mutluluğuyla, bu başarının üç temel taşını, öğrencileri, anne-babaları ve onları bu başarıya  ulaştıran öğretim elemanlarımızı yürekten kutluyorum.

Mezunlarımız, bugün burada büyük mutluluğunu yaşıyorlar.

Şüphesiz bu, çalışmayla, gayretle hak edilmiş eşsiz bir mutluluktur.

Eserlerin en büyüğü ve en kalıcısı insandır inancını eğitiminin temel ilkesi yaptık.   İşte bu yüzden heyecanlıyız ve mutluyuz.

Gururla ifade ediyorum ki, siz öğrencilerimiz, her biriniz bizim en büyük eserimizsiniz. Çünkü sizlerin başarıları, bu başarının eserleri, cumhuriyetimizi yaşatacak, vatanımızı yüceltecektir.

Değerli veliler sizlerin duyguları herkesinkinden çok farklı. Dünyaya geldikleri andan itibaren üzerine titrediğiniz, emek verdiğiniz, özenle ve zorluklarla zaman zaman kaygı duyarak yetiştirdiğiniz gözbebekleriniz evlatlarınızı yaşam mücadelesinin içine, başarılı olacaklarını umut ederek uğurlamanın heyecanı içindesiniz.

Evlatlarınızı yaşamlarının bir döneminde bizlere emanet ettiniz, çok titiz çalışan değerli akademik kadromuz olağanüstü bir çaba ile onları şekillendirdi eğitti, bilgilerle donatarak yarınlara hazırladı.

Avrasya üniversitesinin çok değerli öğretim elemanları, kurumumuza ayak bastıklarından beri sevgili öğrencilerimizi yetiştirerek bugüne getirdiniz. Onlara sadece bilgi öğretmekle kalmadınız, aynı zamanda bir birey olarak sorumluluklarını, bir ekibin parçası olarak paylaşmayı ve dayanışmayı, bir üniversite mezunu olarak topluma karşı görevlerini öğrettiniz ve onlar için yaşamları boyu örnek alacakları bir model oldunuz. Çabalarınız için hepinize şükranlarımızı sunarım.

Sevgili mezunlarımız, bugün sizin için çok farklı bir anlam taşıyor. Yaşamınızın bir dönemini kapatıyor ve ondan aldığınız güçle bir başka dönemin başlangıcını yapıyorsunuz.

Yaşamdan, zorluklardan ve çok çalışmaktan korkmayın. Aileleriniz sevgisi, ilgisi ve desteğiyle yetişen gençler olarak bugün buradasınız.

Hocalarınız sizi ülkemiz koşullarına göre iyi olanaklar içinde, doğru bilgilerle donattı. Her biriniz, milli birliğimize olan inancımızın kanıtısınız. Üniversitemizin ve ülkemizin sizin başarılarınızdan sevinç ve gurur duyacağından kuşkumuz yoktur.

Bilmelisiniz ki aldığınız eğitim ve sahip olduğunuz diplomalar size önemli sorumluluklar yüklüyor. Üniversitemizde bilimsel temel ilkelerin ışığında; kaliteli bir eğitim programının desteği ile özverili ve fedakar bir akademik kadro tarafından eğitildiniz.

Sizlere emanet edilen sorumlulukları Avrasya Üniversitesi mezunu örnek bireyler olarak yerine getireceksiniz. Sadece çalışkan olmak tek başına yetersiz kalabilir. Sizler yeni yaşamınızda kendinize hedefler koyarak geleceğinizi planlayın. İşinizi zamanında ve doğru yapmak, disiplinli ve düzenli çalışmak, yaşam felsefenizin bir parçası olsun.

Hiç unutmayın dürüst, çalışkan ve üretken insan bir değerdir. Ve çalışkan insan asla kaybetmez.

Kendinize, arkadaşlarınıza ailenize inanın, güvenin, gelecekten korkmayın. Biliyorsunuz iyi ve başarılı bir insan olmak ayrıcalıktır ve çaba ister, bunun için uğraşın.  Çalışmaktan ve araştırarak doğruyu bulma çabasından hiç ama hiç vazgeçmeyin.

Sizleri vatanını seven, milletini seven gençler olarak yetiştirdik.  Vatanımızın  iradesini şu veya bu kişiye, şu veya bu örgüte teslim eden değil, kendi fikriyle, kendi düşüncesiyle, kendi kararıyla hareket eden gençlere ihtiyacı var.

Sevgili gençler size daima güvendik; daima güvenmeye devam edeceğiz. Size ne kadar hizmet etsek azdır. Sizi ne kadar dinlesek azdır. Sizi ne kadar sevsek, sahiplensek azdır.

Güzel ülkemizin yarınlarını gerçekleştirecek olan mezunlarımızı sevgiyle uğurluyoruz. Yolunuz açık olsun.  Törenimize emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum.

 • Sayın Mütevelli Heyetimiz Başkanı Dr. Ömer Yıldız’ın konuşması

Avrasya Üniversitesi Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Yıldız: “Her zaman olduğu gibi bu üniversitenin kuruluşunda destek veren başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere büyükşehir, Yomra, TTSO başkanlarımıza ve destek verenlere şükranlarımız sunuyorum. Bugün 2000’e yakın mezun vermek kurucu olarak beni çok gururlandırdı. Bu vesile ile bizi yalnız bırakmayan velilerimize ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Kazasız belasız emanetlerinin teslim etmenin mutluluğu içerisindeyim. Üniversitemizi unutmamanızı istiyorum. Türk Bayrağı sallarken nasıl doğru bir iş yaptığımızı gördüm. Bayrak dalgalandıkça bu ülkenin sırtı yere gelmez. Avrasya bundan sonraki hayatınızda talebiniz olursa yanınızda olacaktır” ifadelerini kullandı.

Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “1 ay önce Azerbaycan’a gittim. Haydar Aliyev’in neredeyse her yerde olduğunu gördüm. Bizim devletimizin kurucu Atatürk’e dil uzatanlar var. Onları lanetliyor ve kınıyorum. Her zaman saygılı olmak zorundayız. Cumhuriyetimize, devletimize, bayrağımıza sahip çıkacağınıza inanıyorum.  Bize daha çok destek verilirse 8000 daha da fazla artar. Herkese şükranlarımı sunuyorum.”

 

 • Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Uzm. Dr. Orhan Fevzi Gümrükcüoğlu’nun konuşması

  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu: “Biz şehir olarak Avrasya Üniversitesi’nin destanını yürekten kutluyor onlarla iftihar ediyoruz. Bu şehir topyekün bu üniversiteyi geliştirmeye gayret etti. Bir küçük öyküden bahsetmek istiyorum. Ömer Yıldız tam bir eğitim gönüllüsüdür. Hiç yılmaması azmi ve üniversitenin gerçekleşmesinden sonra bir büyük hatıra olarak gönüllerimizde bulunacaktır. Mezun öğrencilerimize babalara annelerden bu eğitim gönüllüsünü unutmamasını istirham ediyorum. Dünya artık bir yarış içinde. Master doktora 1 yabancı 3 yabancı dil var. Bilim ve teknolojide yarışmak var. Vizyonu yerde bırakmayalım. Temel değerlerimiz var. Hayat boyu öğrenmek diye bir söz broşürde yer alıyor. Kıymetli ve doğru bir ilke hala biz buna gayret etmeyi sürdürüyoruz. Annelerimiz ve babalarımızı tebrik ederek hiç unutmayacağız. Siz gençlerimize çok güvendiğimizi sizi çok sevdiğimizi hayatınızın hep başarılarla sağlık içinde olmasını diliyorum. Sizleri bu vatanı omuzlarında yükselteceğiniz inancı ile selamlıyorum” dedi.

 • Trabzon Valisi Sayın YÜCEL YAVUZ’UN Konuşması

  Trabzon Valisi Yücel Yavuz: “Bundan 29 yıl önce 1988 yılında sizlerin yaşadığı duyguları siyasal bilgiler fakültesi mezunu olarak yaşadım. Belki birçoğunuz yoktunuz. Değerli arkadaşlar göz açıp kapatıncaya kadar geçiyor. Kaymakam olmak vardı hedefimde başardım. Allah nasip etti valilik görevi aldım. 29 yıl boyunca şunu unutmadığımı ifade etmek istiyorum. Hiçbir zaman ümitsizliğe karamsarlığa yer vermeyeceksiniz. O kadar engel sıkıntılar çıkacak ki bu milletin size olan güvenini her zaman aklınızda tutarsanız aşamayacağınız engel yoktur. Hayatınızın en güzel yıllarını yaşadınız. Şu an diplomalar elinizde hayatın gerçeği ile karşı karşıyasınız. Anne babalarınız öğretim üyeleriniz biz size güvendik artık bunların hayata geçmesi lazım. Sizle çok güveniyoruz. Allah yolunuzu açık etsin. Hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmayın. Vazgeçmeyin. 35 yıldır terörle mücadele veriyoruz. Erzurum’dan haber geldi 1 şehidimiz var. Yıllardır ülkemizin bağımsızlığı birlik ve beraberliği için mücadele ediyoruz. 15 Temmuz’u yaşadık. Şehitlerimiz ve gazilerimiz var. Sizlerin de bu manada büyük görevleri olduğunu unutmayın. Muhtaç olduğunuz kudretin damarlarınızda olduğunu unutmayın” şeklinde konuştu.

 • Avrasya Üniversitesi lisans 1.si ktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bankacılık ve Finans Bölümü mezunu SİNEM SARIMEHMET’İn Onur Kütüğüne plaket çakması. 

 • Lisans Dönem İkincisi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü mezunu Nesrin BIYIKLI’ya ödülünün verilmesi

 • Lisans Dönem Üçüncüsü Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi iç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü mezunu Gülden ARSLAN KÖKLÜ’ye ödülünün verilmesi

 • AVÜ Ön lisans Birincisi SHMYO Anestezi Programı Öğrencisi Sinem ZENGİN’in Onur Kütüğüne Plaket Çakması

 • Ön Lisans İkincisi SHMYO Optisyenlik Programı Mezunu Cihan ERMİŞ’e Ödül verilmesi.

 • Ön Lisans üçüncüsü SHMYO Odyometre Programı Mezunu Derya MEMİŞ’e Ödül verilmesi.

 • Mütevelli Heyet Başkanı Özel Ödüllerinin Verilmesi

  Avrasya Üniversitesi kurucusu ve Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Ömer Yıldız genç akademisyenlerinin başarılarının ve gayretlerinin takdir edilmesini önemsemekte, iyi örneklerin ödüllendirilmesini öncelik olarak görmektedir. Mütevelli Heyet başkanımız 2016-2017 eğitim öğretim yılında uygulanan anket sonucuna göre öğrenciler tarafından en başarılı olarak değerlendirilen genç akademisyenleri ödüllendirerek yeni başarılarını teşvik etmeye karar vermiştir. Mütevelli Heyet başkanı özel ödülünü almaya hak kazanan genç akademisyenlerimiz:

  İSİMLER

  Yrd. Doç. Dr. Feridun KESKİN
   Yrd. Doç. Esra LOKAT ALEMDAĞ
  Öğr. Gör. Handan ERDOĞAN
  Öğr. Gör. Oya Cansu
  Samet ZENGİN
  Gürhan BEBEK
  Havva ŞAHİN
  Alparslan ŞAHİNOĞLU
  Hüseyin KESKİN
  Sıla CAN

   

   

 • Rektörlük Özel Ödülü

 • Rektörlük Özel Ödülleri her yıl üniversitedeki öğrenciliği süresince derslerinde gösterdiği başarıların yanı sıra ders dışı faaliyetleri Üniversite camiasına ve topluma katkılar sağlamış öğrencilere verilmektedir. Ödül alan öğrencilerimiz:

Bilimleri Bölümü öğrencisi olan Nurbanu GÜNGÖR Türkiye’nin en büyük gençlik ve spor festivallerinden biri olan Türkiye Koç Spor Fest Judo Şampiyonasında 78 kiloda Türkiye şampiyonu olarak altın madalyayı boynuna takarak büyük başarıya imza atmıştır. Kendisini üniversitemizin gururu olduğu için tebrik ediyoruz.

Mehmet ABİŞ, Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu tarafından organize edilen Havalı Silahlar Türkiye Şampiyonasında, Avrasya ÜniversitesiYerel Yönetimler Yüksek Lisans öğrencisi Mehmet Abiş, Türkiye 1.’si oldu. Kendisini tebrik ediyoruz.

Mecnun GÜNDOĞAN ve Rıdvan ÇETİNKAYA, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Elektrik Elektronik öğrencileri Mecnun GÜNDOĞAN ve Rıdvan ÇETİNKAYA üniversite öğrenimleri sürecinde üniversitemiz tarafindan MEB eğitim kurumlarında düzenlenen "Kablosuz Enerji İletimi" kursları, Trabzon G3 Zirvesi, HABİTAT Bilişim Mucitleri ve 19 Mayıs Bandirma Projesi etkinliklerine büyük katkı yapmışlardır. Başarılarının devamını diliyoruz.

 • Genel Sekreterlik Özel Ödüllerinin Verilmesi

Genel Sekreterlik Özel Ödülleri her yıl üniversitedeki idari görevi  süresince gösterdiği başarılarından dolayı verilmektedir.

Özel ödüllerin sahipleri:

Tuba YILDIRIM
Elanur AKÇAY
Esra YALÇINALP
Mine KARKUCAK
Tuncay AYDEMİR
Ahmet BAŞKAN
Fatih KARTAL
Türkan SAĞLAM
 • Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek DOKTORA VE YÜKSEK Lisans Belgelerinin verilmesi

 • Sağlık Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Belgelerinin verilmesi

 • Lisans Progranlarından mezun öğrencilerin diplomalarının verilmesi

 • Ön Lisans Progranlarından mezun öğrencilerin diplomalarının verilmesi