Azerbaycan Devletinin Başkenti Bakü’ de 1995 yılında kurulan Odlar Yurdu Üniversitesi’ nin kurucusu tarafından Bakü’ ye davet edilen Avrasya Üniversitesi kurucusu ve Mütevelli Heyet Başkanı Ömer YILDIZ,  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz ÖZORAN, Genel Sekreter Gülay YENÇERİ ve Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmayıl İSMAYILOV ile birlikte yapılan davete icabet ederek 10 Mayıs 2017 tarihinde Bakü’ ye gitmiştir.

Azerbaycan’ ın bağımsızlığını ilan eden Cumhurbaşkanı Haydar ALİYEV’ in 94. Doğum günü münasebetiyle gerçekleşen törene de  iştirak edilmiştir.

Törende konuşma yapan Odlar Yurdu Üniversitesi kurucusu ve Rektörü Ahmet ALİYEV, yaptığı konuşmasında Cumhurbaşkanı Haydar ALİYEV’ in verdiği mücadele,  Azerbaycan ile Müslüman ülkeler arasındaki hizmetleri ve Azerbaycan’ ın bugün geldiği noktadaki rolünü anlatmış ve sonrasında Azerbaycan- Türkiye ilişkileri ile ilgili geçmişte yapılanları anlatarak iki ülke arasındaki kardeşliğin bundan sonra da devam edeceğine değinmiş ve Türkiye’ de bulunan Üniversiteler ile işbirliği yapılması adına çalışmalar yapıldığını belirtmiştir.

Avrasya Üniversitesi kurucusu ve Mütevelli Heyet Başkanı Ömer YILDIZ’ ı davet etme sebeplerinin ise Avrasya Üniversitesini kuruluşundan beri takip ettiklerini ve kuruluşunun ardından hızlı ve başarılı bir şekilde sürekli büyümelerinin dikkatlerini çektiğini, bundan dolayı da Avrasya Üniversitesi kurucusu Mütevelli Heyet Başkanı Ömer YILDIZ’ a Fahri Doktora diploması vermek istediklerini ve Avrasya Üniversitesi ile Odlar Yurdu Üniversitesi arasında protokol imzalanmasını istediklerini belirtmiştir. Bu doğrultuda her iki Kurucu  Başkan tarafından protokol imzalanmış ve Ahmet ALİYEV, eğitim konusunda yapmış oldukları hizmetlerden dolayı ve bu hizmetlerin insanlığa hizmet olduğunu, Avrasya Üniversitesinde Azeri öğrenciler bulunduğu gibi Öğretim Üyelerinin de görev yaptığını belirterek Ömer YILDIZ’ a teşekkür etmiştir.

Odlar Yurdu Üniversitesi kurucusu ve Rektörü Ahmet ALİYEV, Avrasya Üniversitesi kurucusu ve Mütevelli Heyet Başkanı Ömer YILDIZ’ a Fahri Doktorasını takdim ederken cübbesini bizzat kendisi giydirerek bundan sonra her iki ülke arasındaki işbirliğinin daha ileri taşınacağını ve bunun için çalışacağımızı söyledi.

Fahri Doktora diplomasını alan Avrasya Üniversitesi kurucusu ve Mütevelli Heyet Başkanı Ömer YILDIZ, konuşmasında Ahmet ALİYEV’ e davetinden dolayı teşekkür etmiş, Avrasya Üniversitesi olarak kendilerinin de Türkiye- Azerbaycan ilişkilerinin daha ileriye taşınması ve en üst seviyeye çıkarılması için çalıştıklarını söylemiştir.

Salonu dolduran Akademisyenler, birçok Ülkeden gelen misafirler ve Odlar Yurdu Üniversitesi öğrencilerine seslenen Ömer YILDIZ, iyi bir şekilde iyi bir Üniversite’ de eğitim gördüklerini ve bunun gereğini yerine getirmek amacıyla 94. Doğum gününü kutladığımız Haydar ALİYEV’ in politikalarını, görüşlerini ve Azerbaycan için yapmak istediklerini yaşatmak üzere çok çalışmalarını ve buna uygun olarak hareket etmeleri gerektiğini söylemiştir.

Ayrıca konuşmasında T.C. kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve Azerbaycan’ ın kurucusu Haydar ALİYEV’ i rahmet ve minnetle andığını, onların görüşleri doğrultusunda devletine milletine bayrağına bağlı yetişebilmesi için elinden geleni yapacağını belirtti ve kendilerini en iyi şekilde ağırlayan Odlar Yurdu Üniversitesi kurucusu ve Rektörü Ahmet ALİYEV’ e teşekkürlerini sunarak Üniversite çalışanlarına başarılar dilediğini belirtti.

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılında mezun olacak Odlar Yurdu Üniversitesi öğrencilerini Avrasya Üniversitesi Mezuniyet Törenine davet etti.

Avrasya Üniversitesi kurucusu ve Mütevelli Heyet Başkanı Ömer YILDIZ, Ahmet ALİYEV’ e plaketini sunarak konuşmasını bitirmiş ve sonrasında Ömer YILDIZ’ a kilim hediye edilmiştir.