İran Araştırmaları Merkezi (İRAM) ile Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (YBÜ) tarafından düzenlenen, Kuzey Afrika, İran ve Türkiye’de siyasi, sosyal, iktisadi ve güvenlik sorunlarının ele alındığı Kuzey Afrika, Türkiye ve İran’da Süreklilik ve Değişim Sempozyumuna üniversitemizden Öğr. Gör. Murat Şahin “21. Yüzyılda Türkiye-İran Ekonomik İlişkilerinin Boyutu” konulu çalışması ile katılım gerçekleştirdi.

Sempozyumun selamlama konuşmasını; İRAM Direktörü Prof. Dr. Ahmet Uysal, Sempozyum Başkanı ve Prof. Dr. Muhsin Kar (AYBÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı, Sempozyum Eşbaşkanı), Kuzey Afrika’yı Temsilen Prof. Dr. Faouzi Bendridi gerçekleştirdi. Ardından Sn. Büyükelçi Fazlı Çorman (Türkiye Dışişleri Bakanlığını temsilen Güney Asya Direktörü), Sn. Büyükelçi Kazım Sajadpour (İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve IPIS Direktörü), Büyükelçi Dr. İbrahim Kalın (Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü) açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

İran-Arap ilişkileri, İran-Türkiye ilişkileri, Türkiye-Kuzey Afrika ülkeleri ilişkileri, güvenlik, ekonomi, sosyoloji, medya, çevresel sorunlar, terörizm, sosyal güvenlik, genç işsizliği ve beyin göçü gibi konuların Cezayir, Fas, Mısır, Libya, Tunus, Sudan, Moritanya, Türkiye, İran ve Avrupa’dan, 200’e yakın araştırmacı tarafından ele alındığı sempozyum da Öğr. Gör. Murat Şahin’in çalışmasını sunduğu “İran, Türkiye ve Diğerleri Arasında Üçlü ilişkiler” başlıklı ilk oturumun başkanlığını Dr. Faouzi Bendridi gerçekleştirdi. Yoğun katılımın ve oturumda en çok ilgi gören çalışmanın  “21. Yüzyılda Türkiye-İran Ekonomik İlişkilerinin Boyutu” olduğu değerlendirildi.