Avrasya Üniversitesi  önemli bir panele ev sahipliği yaptı. Rektörlüğümüz tarafından düzenlenen ‘’2023 Doğu Karadeniz Vizyonu’’ konulu panele Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral, Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız, Rektör Prof. Dr. Aşkın Asan, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Of Belediye Başkanı Salih Sarıalioğlu, TTSO Başkanı Suat Hacısalioğlu, DOKA Genel Sekreter V. Onur Adıyaman, TSİAD Başkanı Hasan Kamil Hayali, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 

 

ASAN; ÜNİVERSİTELERE ÇOK BÜYÜK SORUMLULUKLAR DÜŞÜYOR

Moderatörlüğünü Avrasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu’nun yaptığı panelde açılış konuşmasını rektör Prof. Dr. Aşkın Asan yaptı. Asan, açılış konuşmasında şu cümlelere yer verdi.’’Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıl dönümünde, 2023’te, bugünkünden çok farklı, çok daha kalkınmış bir Türkiye’ye ulaşacağız. Hedefleri incelediğimizde üniversitelere çok büyük sorumlulukların düştüğünü görmekteyiz. Zira belirlenen her bir hedefin akademinin desteği ve doğru yol göstericiliğine ihtiyacı vardır. Üniversitemizin adından da kaynaklanan misyonu nedeniyle adeta Avrasya bölgesinin deniz feneri olduğuna inanıyorum. Birçok hedeflerimiz var ve biz de 2023 hedeflerine katkı sağlamak amacıyla var gücümüz ile çalışıyoruz.  Mesela 2023 hedeflerine göre anaokulları zorunlu olacak. Bu eğitimde devrim niteliğindeki bir hedeftir. Bu kapsamda planlarımızı yeniledik ve hemen YÖK’e Eğitim Fakültesi kurma amacıyla başvuru yaptık. Okul öncesi Öğretimi programı planlamalarımızı tamamladık. Mesela 2023 hedeflerine göre yabancı dil eğitimi daha erken yaşlarda başlayacak. Yine İngilizce Öğretmenliği programı için hazırlığımızı yaptık ve başvurumuz YÖK’te. Mesela 2023 yılında birçok ülkede Türk üniversitesi kurulmuş olacak.  Gelişmiş üniversitelerin yurtdışında kampus açmaları teşvik edilecek. Biz de uluslararasılaşma çalışmalarımızı ve planlarımızı bu kapsamda genişlettik. Orta ve yüksek teknolojili ürünlerde Avrasya’nın üssü olacak Türkiye.  Teknoparkların etkinliği artırılacak. Avrasya üniversitemizin Bilim Köyü projesi var. Birçok platformda bunu dile getirdik ve desteğe ihtiyacımız var. İnovasyon olmadan belirlenen hedeflere ulaşmamız çok zor. 2023 kaliteli sağlık hizmetine herkesin eriştiği bir Türkiye olacak. Son yıllarda hızla düşen bebek ölüm oranları ve anne ölüm oranlarını 2023’te tek haneli rakamlara inecek. 10 bin vatandaşa düşen hekim sayısı en az 21 seviyesine ulaşacak. Biz de bu kapsamda çalışmamızı ve planlamamızı yaptık ve YÖK’te bekleyen Tıp Fakültesi talebimiz var. Taleplerimizin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu konuda desteğe ve daha çok desteğe ihtiyacımız var. Trabzon Avrasya’ya çok inandı ve destek verdi. Mütevelli heyet başkanımız Sayın Ömer Yıldız’ın inanılmaz iradesi, ısrarı ve kararlılığına birçok destek geldi hiç kuşkusuz. Valimiz, belediye başkanımız ve dostlarımız hep yanımızda oldular. Teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yeni hedeflerimize de destek istiyoruz’’.

Konuşmanın tam metni için >> 01.03.2017- Panel 2023 Doğu Karadeniz Vizyonu

 

 

YAVUZ; HER VATANDAŞIN ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVLER VAR

Trabzon Valisi Yücel Yavuz konuşmasında ‘’Bugün çok anlamlı bir etkinliğe Avrasya Üniversitesi ev sahipliği yapıyor. 2023 bizim için bir hedeftir. Bu hedefe emin adımlarla ilerliyorken her zaman olduğu gibi engel oluruz düşüncesi hareketi ile biraz da telaşla 15 Temmuz’da yaşadığımız darbe girişimi hadisesi oldu. Üzerinden sekiz aya yakın süre geçmesine rağmen asla unutulmayacak olan demokrasi tarihimizde belki de şanlı Türk tarihinde karşılaşacağımız en hain kalkışmadır. Almamız gereken ders şu; her zaman uyanık ve diri olacağız, bir olacağız, güçlü olacağız. Belki 2023’ü beklemeden en kısa zamanda biz öz değerlerimizi gün yüzüne çıkaracağız. Her bir Türk vatandaşı olarak üzerimize düşen nedir, onu hayata geçireceğiz’’.

 

 

OKTAY SARAL, ”2023’DE TRABZON HAZIR OLMALI”

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; ”Trabzon’un çekirdeğinden yetişmiş bir siyasetçi olarak siyasete ilgi duymuş Allah’a hamd olsun insanımızın vefası bizi az evvel rektörümüzün söylemiş olduğu çeşitli yerlerde görev yapmış olmanın bizler üzerinde büyük katkıları var. Trabzon’a vefa unutulmaz. Trabzon Türkiye’nin en önemli illerinden biridir. Trabzonlu deyince hamd olsun tüm dünyada ismi altın harflerle yazılmış bir şehirdir. 2023 yılında Doğu Karadeniz’İn vizyonu yaşadığımız il olan Trabzon’un konumu geleceği nasıl olacak. Değerleri nelerdir. Bu değerleri nasıl faal duruma getirebiliriz. Bu konuda tabi panelistlerimiz var. 45 yılımız Trabzon’da geçti bu konuyla ile ilgili şunları söylemek istiyorum. Dünya bugün çok hızlı çok dinamiz ve çok kaotik bir değişim içerisinden geçiyor. Teknolojik sosyal ve siyasi ideolojik noktada değer kazanıyor ve dünya toplumları özellikle küresel güçlere göre kasırga değişimi hissediyoruz.

Bu değişime çeşitli argümanlarla verilerle bu kontaya sürüklemeye çalışıyorlar. Bu değişim siter istemez bizim gibi ülkelerde kendi stratjeileri ile birlikte tarihinden almış olduğu güçle bunları asborte edebilecek ve batıya mahkum kendinden mahrum olmayacak şekilde bu kasırgaya karşı bir duruş sergilememiş noktasında hepimizi ciddi manada çalışmalar yapmamız gerekiyor”

SARAL, ”TRABZON’DA SADECE TRABZONSPOR YOK”

Oktay Saral, Trabzonspor’un önemli bir değer olduğunu ancak şehrin artık başka özellikleriyle ön plana çıkması gerektiğini söyleyerek, ”2023 vizyonu değerli Cumhurbaşkanımız hedef göstermek suretiyle özellikle Cumhuriyetimizin 100.yılı olması nedeniyle herkes kendi çapında rolünü en iyi yapmak suretiyle hedeflere ulaşmak gerekiyor. Özellikle gençlerin omuzunda yükler daha ağırdır. Bu çalışmalarınızı önce ailenize sonra topluma faydalı olacak şekilde olmalıdır. 2023’de Trabzon’da neler olmalı? Hepimizin aklına Trabzonspor geliyor. Trabzonspor bizim markamız. Trabzon’un tüm ilçelerinin hepsinin ister futboldan anlasın anlamasın ilgilendiği alakadar olduğu mutlu ve mutuz hafta geçirdiği bir insan yapımız var. Ama biz sadece futbola mahkum olamayız. Bilmeyen de topu 90’a takacak bir insan yapısına sahibiz ama doğası tarihi kültürü turizmi Trabzon’un o kadar değerlendirmesi gereken zengin unsurları var ki biz tam manasıyla sadece futbolla değil tüm alanda Trabzon’u ön plana çıkarmayız”

 

SARAL, “16 NİSAN TÜRKİYE’NİN UÇUŞ TARİHİDİR”

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral, “16 Nisan Türkiye’nin uçuş tarihidir. Türkiye’nin dünya coğrafyasında lider olabileceği, ilk 10’u bırak, ilk 5’e girebilecek bir ekonomik düzeye şu 14 yıllık tek başına iktidar olan hükümetin kazanımlarının belki bir sonraki 14 yıl içerisinde 3 katının, 5 katının milletinin refahı, ekonomisi, özgürlüğü, geleceği adına olabilecek bir şeydir.” dedi.
Türkiye’nin önemli bir süreçten geçtiğine işaret eden Saral, tarihten örnekler vererek, ülkenin bu güne kadar geçtiği süreçler hakkında değerlendirmede bulundu. Saral, “Parlamenter sistemin tarihsel olarak baktığınızda siyasi tarih olarak bu millete, bu ülkeye bir kabus gibi çöktüğünü hepimiz görüyoruz. Parlamenter sistem istikrarsızlığı kurumsallaştırmış. Artık bu milletin bedenine bu elbise sığmıyor. Parlamenter sistem yoruldu.” dedi. Parlamenter sistemde bundan öteye gidilebilecek yol olmadığını vurgulayan Saral, şöyle devam etti: “Şunu sorabilirsiniz. Avrupa’da birçok ülkede parlamenter sistem başarılıdır. Amerika’da başkanlık sistemi başarılıdır. Her doku her vücuda uymaz. Bir yerde başarılı olan diğer bir yerde başarısız olabilir. Onun kendi kültürel, sosyal, ekonomik ve birtakım dinamiklerle, paradikmalarla kendine özgü bir yapısı olması lazım. Bizim de Türkiye olarak hızlı, dinamik, kaotik dünya konjonktürü içerisinde Amerika’nın, Avrupa Birliği’nin birçok gücü, özellikle Ortadoğu da Balkanlar da Kafkaslar da mazlum, masum, zayıf, güçsüz insanları sömürge düzenine ‘dur’ deme, dünyanın yaşanabilir bir dünya olması noktasında Türkiye, İslam coğrafyasında tek ve en önemli lider olabilecek bir ülkedir. Türkiye son kaledir.” Saral, Türkiye’nin 21. yüzyıldaki gidişatının durdurulmaya çalışıldığına da işaret etti. Gençlere de seslenen Saral, gençlerin bunun bilincinde olması gerektiğini, gençlerin geleceğinin, Türkiye’nin geleceği olduğunu da ifade etti. 15 Temmuz sürecine de değinen Saral, 15 Temmuz’da milletin kanıyla, canıyla, gazi olmak suretiyle bedel ödediğini anlattı.

Anlatılacak çok şey olduğuna dikkati çeken Saral, “16 Nisan Türkiye’nin Tanzimat fermanından kurtuluşu olacak. Islahat fermanından, 1. Meşrutiyet var ya onu anlamadan bilmeden, 1960, 1971, 1980’i anlayıp bilemezsiniz. 2. Meşrutiyeti anlamadan, öğrenmeden 28 Şubat’ı ve 27 Nisan’ı bilemezsiniz. Bu ittihat ve terakkiden gelen darbe ile iktidar olma ve parlamenter sistemle bu zinde güçlerin milletin iradesine, seçilmiş hükümetlerine karşı boyunduruğunun bir fotoğrafıdır bu parlamenter sistem.” ifadesini kullandı. Saral, 16 Nisan’ın önemli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: “16 Nisan Türkiye’nin uçuş tarihidir. Türkiye’nin dünya coğrafyasında lider olabileceği, ilk 10’u bırak, ilk 5’e girebilecek bir ekonomik düzeye şu 14 yıllık tek başına iktidar olan hükümetin kazanımlarının belki bir sonraki 14 yıl içerisinde 3 katının, 5 katının milletinin refahı, ekonomisi, özgürlüğü, geleceği adına olabilecek bir şeydir. ‘Hayır’ diyen de ‘evet’ diyen de kardeşimizdir. Ben ‘hayır’ deyip de parlamenter sistemi savunmak isteyen kardeşlerime de saygı ve hürmet duymaktan başka hiçbir şey yapamam. Biz birbirini sevmeye mecburuz ve hatta mahkumuz. Bizim evetçimiz, hayırcımız bu noktada yoktur. 16 Nisan’da inşallah Türkiye’nin yeni bir yönetim sistemiyle, geçmişteki olumsuzlukların yaşanmayacağı artık bir üst lige çıkan, süper lige, devler ligini çıkan bir Türkiye’ye hep birlikte şahitlik edeceğiz ve onun güzelliğini yaşayacağız.”

PARLAMENTER SİSTEM ÜLKEMİZE UYGUN DEĞİL”

Saral parlamenter sistemin Türkiye’ye uygun olmadığını geçmişte yaşanan siyasi olumsuzluklardan örnekler vererek,”Parlamenter sistem yoruldu, bu sistemin zaafları özellikle koalisyon olunan dönemler çetelerin, mafyaların boy gösterdiği derin yapılanmanın ki ülkeyi teslim almış. 1993 yılında siyasi cinayetleri işlendiği 33 insanın canlı canlı yakıldığı bu durumlar hep bu parlamenter sistemin zafiyeti ve zinde güçlerin el koyduğu ve günümüzde FETÖ’nün ortaya çıktığı gördük. Parlamenter sistemden biz gidemeyiz. Her doku her vücuda uymaz bir yerde başarılı olamayan başka bir yerde uymayabilir. Parlamenter sistem bize uymayabilir. Bizim de Türkiye olarak Amerika’nın Avrupa Birliği’nin bir çok gücün mazlum masum insanları sömürülmesine dur deme Türkiye İslam coğrafyasında tek olacak bir ülkedir. Türkiye son kaledir. Sayın valim söyledi mit olayı ile birlikte Gezi Olayları, yargı ve emniyetin yapmış olduğu paralel yapı kanalıyla 6-7-8 Ekim olayları.” dedi.

 

SARAL, ‘MİLLETVEKİLLİĞİ PARMAK İNDİRİP KALDIRMAKTAN İBARET”

Parlamenter sistemde milletvekilleri ile ilgili ilginç ifade ede bulunan Saral, ”Milletvekilliği parmak indirmek ve kaldırmakla başka bir işe yaramıyor. Ben dobra biriyim. Parlamenter sistemin yürütme yasamaya ne emrediyorsa onu yapıyor. Yürütme yasamanın içinden çıkıyor. Ben milletvekili olduğum zaman bir takım kanun teklifleri hazırlıyorum dinleyen yok. Bürokrat neyi hazırlıyorsa milleti tanımaz bilmez 3-4 kapı sonra yanına gidersin. Milletin telefonuna bakmaz millet adına orada Trabzonluyuz ya duruşumuz var. Karadeniz gibi dalgalanıyoruz. Başımız taç ederiz ama damarımıza basıldı mı? Kükreriz. Ama milletvekili yok hükmünde. Yasa hazırlıyorsun kanun teklifi veriyorsun bir şey yok. Sen iktidar vekilisin sen sus konuşamıyorsun. Bürokrat ne hazırladığıysa kabul edeceksin. Pratikte böyle bir dünya yok. Parlementer sistemde böyle bir şey yok arkadaşlar. TBMM’de en büyük zaman israfı yaşanıyor” şeklinde konuştu

Saral espiri dille protokole teşekkür ederken,”Protokollü konuşmaları bırakalım valimiz 10 numara adam halkının hizmetkarı belediye başkanlarımız herkes onlardan razı olsun. Değerli rektörüm ve rektör yardımcılarım hepsi ama hepsi sizin geleceğiniz adına canlarını kanlarını feda edecek. Bizler bugün sizlerin iradesini bir takım güçler altına alınmaması için çalışıyoruz. Türkiye’nin Dünya coğrafyasında ilk 5’e girecek bir ekonomik güce rağmen bizi kimse engelleyemeyecek” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

Program TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman ve TSİAD Başkanı Hasan Kamil Hayali’nin konuşmaları ile devam etti. Panel üniversitenin öğrencileri tarafından da büyük ilgiyle takip edildi.