I. Dünya Savaşı Trabzon Şehitleri Anıtı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. yılı dolayısıyla Türkiye genelinde anma programları düzenlendi. Trabzon’da yapılan en anlamlı programlardan biri ise Avrasya Üniversitesinin Yomra Yerleşkesinde bulunan “I. Dünya Savaşı Trabzon Şehitleri Anıtı” önünde yapılan etkinlik oldu. Üniversite yönetimi 1.Dünya Savaşında şehit olan dedelerin torunlarını bu programda bir araya getirdi ve kendilerine şükran belgesi takdim etti. Düzenlenen Programa Yomra İlçesi Kaymakamı Hasan Balcı, Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız, Rektör Prof. Dr. Aşkın Asan, Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, üniversitenin Genel Sekreteri Gülay Yeniçeri ve çok sayıda davetli katıldı.

sehitler aniti 9

Anma günü programı Avrasya Üniversitesi Prof. Dr. Mütasım Süngün Konferans Salonunda ‘’1 Dünya Savaşı ve Türkler’’ konulu Yrd. Doç. Dr. Levent Kalyon’un yaptığı sunum ile başladı. Ardından I. Dünya Savaşı Trabzon Şehitleri Anıtı’na Kaymakam Hasan Balcı, Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız ve Rektör Prof. Dr. Aşkın Asan tarafından çelenk sunuldu.

sehitler aniti 4

Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan burada yaptığı konuşmada Avrasya Üniversitesi I. Dünya Savaşı’nın 100. Yıl anma etkinlikleri kapsamında Trabzon’un ilk vakıf Üniversitesi olma sorumluluğu ile köken aldığı topraklara şükran ifadesi olarak “I. Dünya Savaşı Trabzon Şehitleri Anıtı”nı Yomra kampüsünde inşa etmiştir, dedi. Asan, konuşmasına şu cümlelerle devam etti.

sehitler aniti 2

1915′te Türkiye Çanakkale’de sadece o zamanki vatanını ve başkentini değil, bugünkü Türkiye’yi yani gelecek Türkiye’nin namusunu kurtarmıştır. Bu çok önemlidir. Birinci Dünya Harbi, Orhan Şaik Gökyay’ın ifadesiyle, “Ardına bakmadan yollara düşen, şimşek gibi çakan sel gibi coşan, cepheden cepheyi soranların” hikayeleriyle doludur. Bugün, o muharip/kahraman neslin torunları dedelerinden miras madalyaları gururla taşımaktadırlar. Ancak bizler o kahramanları her zaman hatırlıyor muyuz? Unutmayalım ki, tarihini ve kahramanlarını unutan milletler kahraman yetiştiremezler!

*TÜM ÖĞRENCİLERİ DAVET EDİYORUZ

Avrasya Üniversitesi olarak bir ilke imza attık. Kahramanlarımızı hatırlamak ve hiç unutmamak için seferber olduk. Anıt için ilköğretim ve ortaöğretim kurumları için yıl boyu sürecek bir etkinlik planladık. Trabzon’da tüm okullardan gelecek öğrencilerimize interaktif bir etkinlik kapsamında tarihin sayfaları bir kez daha açılacaktır. Tüm okullarımızı bekliyoruz.

Bu anlamlı anıtın inşasını gerçekleştiren vefalı torun başkanımız Ömer Yıldız’a da teşekkürlerimi bir kez daha sunuyor hepinizi saygıyla selamlıyorum.

 

Rektorumuzun 18.03.2016 Trabzon Şehitler Anıtı Programı Konusmasi

sehitler aniti 3

YILDIZ; ONLAR İÇİN NE YAPSAK AZDIR

Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız ise geleceğimiz olan gençlerimiz kahraman dedelerini ve fedakar ninelerimizi unutmasınlar diye elimizden geleni yapıyoruz dedi. Yıldız, belediye başkanlığım dönemimde de Maçka ilçemizde şehitler anıtı yapmıştım. Allah nasip etti burada üniversitemizde daha kapsamlı bir anıt yaptık. 1. Dünya Savaşında Trabzonlu olarak kayıtlara geçmiş olan 748 şehidimiz adına bu anıtı yaptık. Anıt yapmakla olmuyor tabiî ki burada herkese sesleniyorum şehitlerimizi unutmamız gerekir. Çevremizdeki ülkelerin durumu ortada, ülkemizin de durumu ortada. Burada ismi olan şehit dedelerimizin o zamandaki şartlarını düşünün. Aç, susuz, çarıksız bu memleketi kurtararak bize bıraktılar, bizlere düşen sahip çıkmaktır. Biz Avrasya Üniversitesi olarak, Yomra Kaymakamımızla, Yomra Belediye Başkanımızla burada her yıl daha geniş kapsamlı törenler yapacağız, kahraman dedelerimiz için ne yapsak azdır, dedi.

sehitler aniti 5

SAĞIROĞLU; ECDADIMIZ BİZE DÜNYANIN EN HUZURLU MEMLEKETİNİ BIRAKTI

Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, bu destan kolay yazılmamış, o ecdadımızın kahramanlığı ile bugün bu memlekette rahat yaşıyoruz, bu törende bir araya gelebiliyoruz. Etrafımızda yanan ateş çemberini hep beraber görüyoruz. Bizim ecdadımız dünyanın en güzel ve huzurlu memleketini bize bıraktı. Ülkemizde olan terör olayları ile korkmayalım, Türkiye Cumhuriyeti devleti güçlüdür bugüne kadar her işin üstesinden gelmiş bundan sonrada gelmesini bilir. Millet olarak birliğimizi, beraberliğimizi bozmadığımız müddetçe Allahın izniyle bunların üstesinden de geliriz. Burada bu anlamlı günde buluşmamıza vesile olan kahraman şehitlerimizi tekrar şükranla anıyoruz, dedi.

sehitler aniti 6

ÖĞRENCİLERİMİZE, GELECEĞİMİZE ÇOK GÜVENİYORUZ

Yomra Kaymakamı Hasan Balcı, bu değerli anıtın yapılmasından dolayı Avrasya Üniversitesine öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Trabzon’da belirli bir mana ve şuur oluşturmak üzere bu anıtın yapılması çok önemli. İnşallah bizlerde okullardaki öğrencilerimizi belirli bir programla buraya getirerek bir şuur kazanmalarına sebep olacağız. Kavganın tarihle yaşıt olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz, bir türlüde bitmiyor.Tabi en kısa sürede bitmesini temenni ediyoruz.Grek yurt dışında gerekse yurt içinde çeşitli mihrapların ülkemiz üzerinde çok büyük emelleri var.Bu uğurda bizler yüz binlerce, milyonlarca şehit vermişiz ve halen vermeye devam ediyoruz.Değerli öğrenciler Türkiye’nin geleceğini bir resim olarak görürsek bu resimde her birimiz bir sanatçıyız.Her birimizin o tabloda yapması gereken nesneler objeler var.Şu anda Doğuda Güneydoğuda bu resmi tamamlayan güvenlik güçlerimiz var. Bizler burada Kaymakamlığımız, belediyemiz, üniversitemiz olarak burada bu resimde üstüne düşeni yapmaya çalışıyor, sizlerde okuyarak vatanınıza, milletinize, devletinize, ailenize iyi bir evlat olarak bu resmi tamamlayacaksınız, bizler sizlere çok güveniyoruz, dedi.

sehitler aniti 8

Avrasya Üniversitesi Tarih Kulübü öğrencileri Şehit torunlarına Çanakkale başta olmak üzere 1.Dünya Savaşları hakkında bilgi verdiler ve anıtı gezdirdiler. Törenin sonunda şehit yakınlarına Üniversite yönetimi tarafından şükran belgesi takdim edildi.

sehitler aniti 7
sehitler aniti 8