Avrasya Öğrencilerinin İcadı Şimdiden Sipariş Aldı

Avrasya Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümü öğrencileri üniversitenin Yomra Yerleşkesinde düzenlenen Fizik Sergisi’nde ürettikleri Süt Pastörize Makinesini tanıttılar.

Öğrenciler Mustafa Aydoğan, Seyit Erol, Ahmet Yılmaz, Hakkı Şahin, Elif Paykoç,  Ayşenur Fırat ve Caner Ovacıkoğlu’nun yer aldığı projenin kontrol sorumluluğunu ise Baki Topsakal üstlendi. Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan, Rektör Yardımcısı Yavuz Özoran ve  Genel Sekreter  Gülay Yeniçeri’nin katıldığı programda proje sorumlusu katılımcılara ürettikleri makine ile ilgili bilgi aktardı.

Süt Makinesi

Baki Topsakal, ülkemizde çiğ süt satışının yasak olduğuna değinerek, özellikle bu bölgede bütün ilçelerimizde küçük çapta süt üretimi yapıldığını gördük. Üreticimiz bu tür bir pastörize makinesiyle kendi ürününü pastörize ederek satabileceğini düşünerek böyle bir projeyi hayata geçirdik. Geldiğimiz noktada ürettiğimiz makine ile bu işlemi hatasız bir şekilde yaptığımızı görüyoruz. Tabi ki makinemizi gerekli ARGE çalışmaları yaparak geliştirmeye devam edeceğiz. Süt üreticileri şimdiden bizlere bu makine ne zaman hazır olur, sipariş vermek istiyoruz diyorlar. Hatta şimdiden yedi ayrı ilçemizden sipariş aldık. Avrasya Üniversitesi öğrencileri olarak birçok önemli projeye imza attık, bundan sonrada atmaya devam edeceğiz. Üniversitemiz yönetimine bu anlamda bizlere sundukları katkıdan dolayı teşekkür ediyoruz, dedi.

Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan ise sergide emeği olan başta Fizik öğretmeni Ferudun Keskin olmak üzere tüm öğrencilere teşekkür ediyorum ve kendilerini kutluyorum dedi. Asan, öğrencilerimizle gurur duyuyoruz her bir eser onların ne denli kaliteli eğitildiklerini bize gösteriyor. Bölgemizde bulunan tüm lise öğrencilerimizi de buradan sergimize davet ediyoruz dedi.

Süt Makinesi 2
Süt Makinesi 3