Batum Başkonsolosu Avrasya'da Öğrencilerle Buluştu

Yasin Temizkan

Türkiye Cumhuriyeti Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan Avrasya Üniversitesi öğrencilerine Dışişleri Bakanlığı’nı anlattı. Temizkan, Avrasya Üniversitesi Ömer Yıldız Yerleşkesi Konferans Salonunda düzenlenen ’’Dışişleri Bakanlığı’nın Yapısı ve Kariyer İmkanları’’ konulu eğitim programında konuştu. Düzenlenen etkinliğe Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Yavuz Özoran, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü İsmail Hakkı Ocak, Genel Sekreter Gülay Yeniçeri ve öğrenciler katıldı.

Yasin Temizkan 3

Temizkan öğrencilere Dışişleri Bakanlığı Meslek elemanı ve Konsolosluk ihtisas memurluğu alımları hakkında bilgi aktardı. Temizkan konuşmasında şu cümlelere yer verdi.

Meslek memurları yurt dışında bulundukları süre içerisinde temsilciliğin temsil görevini icra ederler. Yabancı muhataplarıyla sürekli irtibat halinde olurlar. Resmi makamlarla, medyayla, akademik kuruluşlarla sürekli temasta bulunur. Buna yönelik raporlar hazırlarlar ve merkeze raporlar gönderirler. Konsolosluk ihtisas memurları da ekonomik kültürel ilişkiler konularında görevlendirilirler. Bu memur gurubu da merkezi ve yurt dışı görevi vardır. Konsolosluk ve ihtisas memurları ateşelikten başlayıp başkonsolosluğa kadar yükselebilirler, meslek memurları büyükelçiliğe kadar yükselebilirler.

Diplomatik kariyer memuru adaylarında aranan nitelikleri de şöyle sıralayabilirim. Türkiye’yi temsil edebilecek kültür ve birikime sahip olmalı, çok iyi düzeyde yabancı dil hakimiyeti olmalı, analitik düşünebilen, farklı coğrafi ve beşeri koşullarda çalışmaya hazır olmalı, nazik ve saygılı, hiyerarşik bir çalışma düzenine uyum sağlayabilecek olmalıdır.

Temizkan konuşmasının ardından Avrasya Üniversitesi öğrencilerinin sorularını yanıtladı. Başkonsolos Temizkan, Avrasya Üniversitesi öğrencilerini hem bakanlıkta hem de büyükelçilik ve konsoloslularda staj yapmaya ve devamında memur olmaya davet etti.

Yasin Temizkan 2

Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan Temizkana ve programa katılan eşine teşekkür ederek günün anısına plaket verdi.

Programın ardından Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız’ı makamında ziyaret etti. Yıldız, misafirlerine üniversite hakkında bilgi verdi.

Yasin Temizkan 4
Yasin Temizkan 5