İş Dünyası Mentörlük için Avrasya'da Toplandı

Avrasya Üniversitesi ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklaşa düzenlediği mentörlük programı  üniversitenin Pelitli Yerleşkesi Şehit Başçavuş Halit Avcı Konferans Salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısıyla öğrencilere tanıtıldı.

Etkinliğe Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan, TTSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hülya Ulusoy, TTSO Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Tayfun Özlü ve Avrasya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kaptan Kaptangil katıldı.

Mentör Programı

Programın açılış konuşmasını Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan yaptı. Asan, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı olan iş adamları ve iş kadınlarının öğrencilerimize sağlayacağı katkı hiç kuşkusuz çok büyük olacaktır. Gençlerimiz çok büyük potansiyele sahipler, iş adamlarımız ve iş kadınlarımızla bir araya geldikleri zaman hiç kuşkusuz ayaklarını daha sağlam yere basmayı, gelecekle ilgili kafalarındaki planlarını yeniden gözden geçirmelerine neden olacaktır. Mentörlük programımız öğrencilerimiz başta olmak üzere iki kurumumuza hayırlı olsun. Başarılı sonuçlarını sabırsızlıkla bekliyorum, dedi.

Hülya Ulusoy1

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hülya Ulusoy ise öğrencilere iş hayatından kesitler sundu. Ulusoy, ben babamın işyerinde bir yılımı sekreter hanımın yanında geçirdim. Babam neden orada olduğumu sormuştu, bende kendisine şirketimizi kimler arıyor, neler soruyor yerinde öğrenmek istedim, demiştim. Sizlerde bu programla girişimci iş adamlarının, iş kadınlarının deneyimlerini birikimlerini alacaksınız. Programı organize eden Avrasya Üniversitesi’ni kutluyorum dedi.

Tayfun Özlü

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Tayfun Özlü, girişimcilik dediğimiz zaman heyecan çok önemli, bu heyecanız sizlerde görmekten mutluluk duyduğumu dile getirmek isterim,dedi.Özlü salonu dolduran İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerine seslendi. Özlü, kendi başına bir şeyler yapabilmek dendiği zaman insanların aklına hep ticaret geliyor. Ben daha da geniş tutmak gerektiğini düşünüyorum. Hayatı gerçek anlamda birilerine bağlı olmadan, kendi ayakları üzerinde durarak, mümkünse arkadaşlarıyla, çevresiyle beraber yaşayarak ayakta durmayı girişimcilik olarak nitelendiriyorum. Her sene en az 100 bin girişimci yetiştirmesi gereken bir ülkeyiz. Bunu kimler yapıyor? Bunu İkinci Dünya Savaşı’nda taş taş üstünde kalmamış, bombalanmış bir ülke yapmayı başardı. Bir başka ülke iki tane atom bombası yedi ve halen daha genetik bozukluklarını aşamamış durumda ama bunlar Dünya’nın ikinci ve üçüncü büyük ekonomilerini oluşturuyor. Peki nasıl yaptılar bunlar? Çatısı olmayan okullarda ilkokuldan itibaren gençlere kendi ayakları üzerinde durmayı öğrettiler. Sevgili öğrenciler fırsat elinize geçmişken bu programda mentörlerinize soru sorun onların sormasını beklemeyin.

Kaptan Kaptangil

Yapılan bilgilendirme toplantısının son konuşmasını Avrasya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kaptan Kaptangil yaptı. Kaptangil, ilk iş hayatına belediyede temizlik amirliğinde çalışarak başladığını söyledi. Kaptangil konuşmasında şu cümlelere yer verdi. Eğer siz öğrendiğiniz teoriyi ne kadar pratiğe dönüştürebilirseniz o kadar başarılısınız. Bilmek bir şey ifade etmez önemli olan insanın bildiğini uygulamaya sokabilmesidir. Benim ilk resmi işim, memurluğum belediye temizlik işleri amirliğidir. Çöpçü kadrosuyla işe başladım ama belediye başkanı elime süpürgeyi verip süpür demedi, deseydi süpürürdüm. Ben çalışmanın, bir şeyler yapmanın insanı ne kadar mutlu ettiğini anlamış biriyim. Ama daha sonra Olof Palme ile oturdum bir masada yemek yedim yani İsveç’in Başbakanıyla, Norveçin Başbakanıyla gezilere gittim. Beni hayata iten ilk memurluğum çöpçülüktür. Değerli öğrenciler yaptığınız işi sevmiyorsanız o işte başarılı olamazsınız, uzun yıllar İskandinavya ülkelerinde yaşadım. Orada öğrendiğim bir şey var başarılı olmak için yaptığın işi seveceksin.

Avrasya Üniversitesi ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklaşa düzenlediği mentörlük programı çerçevesinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri bir iş adamı ya da iş kadını yanında on ders saati geçirecekler. Öğrenciler girişimci iş dünyasının deneyimlerini, önerilerini yerinde öğrenmiş olacaklar.