Öğrencilerimize Müjdeli Haber: İş Başı Eğitim İmkanı

işkurAvrasya Üniversitesi ile İŞKUR İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile artık Avrasya Üniversitesi öğrencileri hem staj görevlerini yerine getirecek hemde günde 38 Buçuk lira kazanabilecekler.

Avrasya Üniversitesi Ömer Yıldız Yerleşkesinde düzenlenen protokol törenine Avrasya Üniversitesinden Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız, Rektör Prof. Dr. Aşkın Asan, Prof. Dr. İsmail İsmailov ve Genel Sekreter Gülay Yeniçeri katılırken, İŞKUR u temsilen İl Müdürü Mustafa Sezgin ve İŞKUR eğitim uzmanları katıldı.

Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan törende yaptığı açıklamada uygulamalı eğitimin önemine vurgu yaparak, İŞKUR ile imzaladığımız bu protokolün önemi çok büyük. İŞKUR özellikle son on yılda işsizliğin azaltılması adına çok önemli projelere imza atmıştır. Üniversite öğrencilerine yönelik İş başı eğitim programı en başarılı programlardan bir tanesi. Avrasya Üniversitesinin öğrenci sayısı 5 bine ulaştı. Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve bunun yanında da Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve diğer Meslek Yüksek okullarımızla üniversite olarak Türkiye’nin insan gücüne kaliteli elemanlar yetiştirmek için seferber olmuş durumdayız. Teorik bilgi olarak üniversitemiz kaliteli eğitim kadrosuyla en iyi eğitimi vermektedir. Ama bizim önceliğimiz hiç kuşkusuz öğrencilerin hem mezuniyetlerinden sonra hem de okulda eğitim aldıkları süre boyunca mesleki deneyim elde etmeleridir. Yani uygulama ve pratiğe çok önem vermekteyiz. İŞKUR un yüksek öğretim öğrencilerine yönelik işbaşı eğitim programı adeta can suyu projesi gibi duruyor. Öğrencilerimiz okulda almış oldukları kaliteli teorik bilginin yanı sıra gerçek hayatta elde etmiş oldukları bu bilgileri uygulama fırsatı bulacaklardır. Proje öğrencilerimize çok büyük katma değer sağlayacağını ummaktayız. Hem öğrenmiş oldukları daha iyi pekiştirecekler hem de ilerideki mesleklerine yönelik kariyer planlarını tekrardan gözden geçirme imkanı bulacaklardır. Bu fırsatı bize tanıdığı için İŞKUR a teşekkür ediyoruz, dedi.

protokolİŞKUR İl Müdürü Mustafa Sezgin ise Avrasya Üniversitesi’nin bölgenin parlayan yıldızı olduğunu söyleyerek konuşmasında şu cümlelere yer verdi. Avrasya Üniversitesi kısa zamanda Türkiye genelinde kendini göstermiş ve kabul ettirmiştir. Bölgemizin tek vakıf üniversitesi olan Avrasya Üniversitesi ile işbirliği yapmanın heyecanı içerisindeyiz. İŞKUR olarak temel amacımız istihdamı sağlamak nitelikli öğrencilerimizi şimdiden iş sahibi yapmak yada o yolda kendilerini geliştirmelerini sağlamaktır. İş başı eğitimi programı bu konuda çok önemli yer tutmaktadır. İşverenler her zaman deneyimli personel arıyor, buna da çare olacak bir programdır. Öğrencilerimizin eğitimleri devam ederken bir taraftan da alanlarında staj yapmış ya da çalışmış olacaklar hem de aylık para da kazanmış olacaklar. Programın biraz detaylarından bahsetmek istiyorum, en az iki personel çalıştıran her işyeri bu proje kapsamın da personel çalıştırabilecek. Öğrencilerimiz bir yıl içerisinde maksimum 160 gün çalışabilecekler. Bu süre içerisinde genel sağlık sigortaları da İŞKUR tarafından yatırılacaktır. İşverenler bu sürenin devamında öğrencilerimizi işe alırsa birde teşvikten yararlanacaklar, yaklaşık iki buçuk yıl süre sigorta prim desteği alacaklar. Avrasya Üniversitemizin öğrencilerine şimdiden hayırlı olsun.

Konuşmaların ardından Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan ve İŞKUR il Müdürü Mustafa Sezgin protokol metinlerini imzaladılar.

protokol1