Bölge Rektörleri Batum'da Buluştu

Türkiye Cumhuriyeti Batum Başkonsolosluğu bölge üniversiteleri adına güzel bir organizasyona imza attı. Başkonsolos Yasin Temizkan  Doğu Karadadeniz’de bulunan üniversiteler ile Batum’da bulunan üniversitelerin yöneticilerini konsoloslukta düzenlediği toplantı ve yemek programı ile bir araya getirdi. Toplantıya Avrasya Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Çoruh Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Batum Shota Rustaveli Üniversitesi, Batum Denizcilik Akademisi Üniversitesi ve Batum Sanat Eğitimi Üniversitesi yöneticileri katıldı. Üniversitemiz adına Rektörümüz Prof. Dr. Aşkın ASAN ve Genel Sekreterimiz Gülay YENÇERİ toplantıya katıldılar.

batum3Türkiye Cumhuriyeti Batum Başkonsolosluğunda düzenlenen toplantıda konuşan Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan, İki komşu ülkenin gittikçe güçlenen ticari ve sosyal ilişkilerine değinerek, bölge üniversitelerinin de birbirleriyle güçlü bağlar kurması gerektiğini söyledi. Asan, bu toplantımız bir başlangıçtır. Her geçen gün ilişkilerimizi güçlendireceğiz. Daha planlı programlarla çok iyi sonuçlar alabileceğimizi düşünüyorum. Biz Avrasya Üniversitesi olarak her türlü desteğe hazırız, bunun için buradayız. Etkili işbirliği ile komşu iki ülkenin ilişkilerini de güçlendirmiş olacağız. Bizim için önemli olan bu çalışmalarımızdan öğrencilerimizin en iyi şekilde faydalanmasıdır. Geçen hafta bu bağlamda Batum Shota  Rustaveli Üniversitesi ile bir işbirliği protokolü imzaladık. Burada bulunan diğer üniversitelerle de bugün itibariyle görüşmelere başlamış olacağız. Bu toplantıyı organize eden Başkonsolosumuz Sayın Yasin Temizkan’a teşekkür ediyorum, dedi.

Başkonsolos Yasin Temizkan ise Batum Başkonsolosluğu ile ilgili misafirlerine bilgi verdi. Temizkan, 1922 yılında faaliyete geçen Başkonsolosluğumuz, milli mücadele yıllarında kurulan ilk dış temsilciliklerden biridir. Ayrıca ülkemize en yakın konumda bulunan dış temsilciliğimizdir.Başkonsolosluğumuz Temmuz 2008’de mülkiyeti devlete ait yeni hizmet binasına taşınmış olup, yeni binasında vatandaşlarımıza en iyi imkanlarda hizmet sunmaya gayret göstermektedir.Bugün burada hem Batum’daki hem de doğu Karadeniz bölgesindeki üniversitelerimizin Rektörlerini ve diğer yöneticilerini ağırlamaktan onur duyuyoruz.İnanıyorum ki  bu toplantılar hem iki ülke ilişkilerini daha da güçlendirecek hem de eğitime büyük katkı sağlayacaktır, dedi.

batum2Toplantıya katılan Üniversite temsilcileri Batum LeoGrand Hotelde Başkonsolosluğun düzenlediği 1.Türkçe Gecesi’ne de katıldılar.Türkiye Cumhuriyeti Batum Başkonsolosluğunun bünyesinde faaliyet gösteren Türkçe dil kursunu başarıyla tamamlayan 304 kursiyer  1. Türkçe Gecesi etkinliğiyle sertifikalarını aldılar.

Düzenlenen gecede mezunların ve ailelerinin yanı sıra Acara Özerk Cumhuriyeti Meclis Başkanı, Batum Belediye Başkanı, Üniversite Rektörleri ve Türk işadamları da hazır bulundular.

Öğrencilerin Türkçe şarkı ve şiir performanslarının ardından başarılı öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Bir öğrenciye THY tarafından İstabul-Batum gidiş dönüş uçak bileti hediye edilirken, en başarılı 40 öğrenci ise Bursa İnegöl gezisi ile ödüllendirildi.

Gece Türk mutfağından çeşitli ikramlarla son buldu.

batum4