Avrasya Üniversitesi Batumi Shota Rustaveli Üniversitesi ile İşbirliği Protokolü İmzaladı

shota1Avrasya Üniversitesi ve Batumi Shota Rustaveli Devlet Üniversitesi öğrenci, akademisyen ve araştırmacıların ortak çalışmalar yapmasını sağlamak ve değişim programlarını geliştirmek amacı ile iki üniversite işbirliği protokolü imzaladı. Protokol imza törenine Avrasya Üniversitesi’ni temsilen Rektör Prof. Dr. Aşkın ASAN, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz ÖZORAN, Prof. Dr. İsmail İSMAİLOV ve Hakan Savaş katıldı. Batumi Shota Rustaveli Devlet Üniversitesi’ni ise Rektör Prof. Merab KHALVASHI, Türkoloji Bölüm Başkanı ve Uluslararası İlişkiler Ofisi Başkanı temsil etti.  Protokol törenine T.C. Batum Başkonsolosu Yasin TEMİZKAN’da katıldı.

İmzalanan protokola göre, iki üniversite arasında öğrenci ve akademisyen değişimi yapılacak, ortak bilimsel araştırmalar yapılarak ortaklaşa konferanslar düzenlenecek.

rustavelli2İmza töreninde kısa bir konuşma yapan Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın ASAN  Türkiye ve Gürcistan’ın, sadece ekonomik ve siyasi değil, eğitim alanındaki anlaşmalarla da birbirini tamamladığına değindi. Avrasya Üniversitesi hakkında bilgiler veren Rektör ASAN, Avrasya Üniversite’sinin 2010 yılında Trabzon’da kurulduğuna vurgu yaparak eğitim kalitesi yönünden de her geçen gün büyük bir ivme kazandığını söyledi. Rektör ASAN; “İki üniversite arasındaki sıcak ilişkiler, bugün olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir. Bilimsel ve kültürel seviyedeki ilişkilerimizi üste seviyede tutacağız. Söz konusu olan iş birliklerinin artırılması ve ilerletilmesi hususunda da elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi. Uluslararasılaşma sürecinde önce en yakın komşularıyla işbirliği geliştirmeyi hedefleyen Avrasya Üniversitesi’nin kuruluş misyonu gereği bölgede kapsamlı çalışmalar yapacağını vurgulayan Prof. ASAN  eşdeğer Anabilim Dalları arasında yürütülmesi planlanan “Çift Diploma Programı” ile her iki ülke halkının tarihten gelen ve halen devam eden mevcut kültürel ve kardeşlik ilişkilerini artıracağını belirtti.

shota2Shota Rustaveli Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Merab KHALVASHI ise, “Biz de Avrasya  Üniversitesi’yle olan ilişkilerimize önem veriyoruz. Her iki üniversitenin programları ve bölümleri arasında büyük uyum var. Birlikte akademik alanda birçok proje ve çalışma yürütebiliriz. Bu anlaşma her iki ülke üniversitesi için akademik çalışmaların yeni bir ivme kazanmasına neden olacaktır” dedi.
T.C. Batum Başkonsolosu Yasin TEMİZKAN yaptığı konuşma da başkonsolosluk olarak Avrasya Üniversitesi ve Shota Rustaveli Devlet Üniversitesi’nin geliştirecekleri projeleri destekleyeceklerinin altını çizdi.

Yapılan konuşmaların ardından Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın ASAN ile Shota Rustaveli Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Merab  KHALVASHI  İşbirliği  Programı kapsamında hazırlanan protokolü imzalayarak bu protokolün her iki üniversite için hayırlı olması temennilerinde bulundular. ( http://www.bsu.edu.ge/main/page/389/index.html )