Ulusal Kanser Haftası Avrasya Üniversitesi Etkinliği ile Başladı

kanser haftası2015 Ulusal Kanser Haftası etkinlikleri Trabzon’da başladı. Avrasya Üniversitesi ve Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nin ortaklaşa düzenlediği etkinliklere Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Trabzon Şubesi, Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü, Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü,  Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Doğu Karadeniz Meme Hastalıkları Derneği ve Umut ve Savaşım Derneği’de destek veriyor.

1Etkinlikler kapsamında  Kronik Tedavi gören Sebahat Annaç için Pilot Murat Serdaroğlu’nun fotoğraf koleksiyonundan oluşan bir fotoğraf sergisinin de açılışı yapıldı. Meydan Parkında düzenlenen programa Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Trabzon Şubesi Başkanı Prof. Dr. Yavuz Özoran, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. İsmail Hakkı Ocak, Avrasya Üniversitesi Genel Sekreteri Gülay Yeniçeri, Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği Uzmanı  Dr. Eda Küçüktülü, Doğu Karadeniz Meme Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Uzer Küçüktülü ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu yaptı. Gümrükçüoğlu, bu sosyal, bilimsel ve halkın farkındalık oluşturacak olan bu programından ötürü başta gayret göstermiş olan Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Ömer Yıldız’a ve çok kıymetli hocam Sayın Prof. Dr. Yavuz Özoran’a, yine meslektaşım Uzman Dr. Eda Küçüktülü hanımefendiye ve diğer kurumlarımıza Trabzon kamuoyu adına teşekkür ediyor şükranlarımızı arz ediyorum, dedi.

3Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Yıldız ise Avrasya Üniversitesi Trabzon’da Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek yüksekokulunda 2 bine yakın öğrencisi bulunan bir kurumumuzdur. Biz hem uyuşturucu ile mücadele, hem de kadına karşı şiddetle mücadele konusunda önemli çalışmalarımız var. Hatta bu konu ile alakalı kendini savunma dersini seçmeli ders olarak üniversitemizde başlattık. Kanser konusunda da üniversite olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Sadece belli günlerde değil her zaman kamuoyunu bilgilendirmemiz farkındalık oluşturmamız gerekmektedir. Trabzon Büyükşehir Belediyemizle bu konularda işbirliği halindeyiz. Dört gün boyunca burada hem uzmanlarımız hem de öğrencilerimiz halkımızı kanser konusunda bilgilendirmeye çalışacak, dedi.

Avrasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Özoran hafta boyu yapılacak etkilikler hakkın da bilgi vererek, Avrasya Üniversitesinin büyük duyarlılık gösterdiğini söyledi. Özoran, öğretim üyeleriyle, öğrencileriyle hafta boyu toplumumuza gördüğünüz bu çadırlarda bilgiler sunulacak. Amacımız kanser hastalığına yakalanmamak. Bunun için ne yapalım? Ne yiyelim? Hangi zararlı alışkanlıklardan uzak kalalım? Bu sorulara cevap vereceğiz. Ve her zaman sigara içmeyelim, alkol tüketmeyelim, yaşam boyu sağlıklı beslenelim ve spor yapalım diyoruz, dedi.

Konuşmaların ardından kanser hastası Sebahat Annaç için, Pilot Murat Serdaroğlu’nun fotoğraf koleksiyonundan oluşan bir fotoğraf sergisinin de açılışı yapıldı. Annaç’ın hikayesini, Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği Uzmanı  Dr. Eda Küçüktülü anlattı. Annaç uzun yıllar  Kronik Tedavi gören bir hastamızdır. Tedavisi dolayısıyla sürekli Ankara’ya seyahat eden hastamız bir çok kez aynı pilotla seyahat etme imkanı bulmuş. Gökyüzünde uçmayı hayal eden ve uçak yolculuğunu çok seven hastamıza bir sürpriz yapalım dedik ve burada Pilot Murat Serdaroğlu’nun fotoğraf koleksiyonundan oluşan bir fotoğraf sergisi açtık. Hastamız ve değerli pilotumuz aramızda yok ama telefonla sürekli arayarak kalplerinin burada attığını söylüyorlar. Ben Avrasya Üniversitesi ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği başta olmak üzere bu anlamlı etkinliğimize katılan destek veren herkese teşekkür ediyorum.

Etkinliğe katılanlar fotoğraf sergisini gezdiler stantlarda bilgi aldılar ve hep birlikte fotoğraf çektirdiler.