kızılayTarih 11 Haziran 1868…Bir grup idealist Osmanlı hekimi bir araya gelerek bir dernek kurar… Önce Hilal-i Ahmer Cemiyeti daha sonra ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle “Kızılay” adını alan ülkemizin bu en köklü sivil toplum kuruluşu, o günden bugüne ülkemizdeki ve dünyadaki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmıyor.Kızılay ihtiyaç anında dayanışmanın, ıstırap anından şefkatin, farklılıklar karşısında hoşgörünün, savaşın en kızgın anından insancıllığın, merhametin, tarafsızlığın ve barışın simgesidir.
Türk Kızılayı’nın görevi; uluslararası hayır kuruluşu niteliği ile savaşta ve barışta, yararlananlardan hiçbir bedel almadan ve karşılık beklemeden, amacına uygun ve gönüllülük anlayışına göre ürettiği hizmetler ve yaptığı faaliyetlerdir.

kızılay2

SHMYO Acil Durum ve Afet Yönetimi Programı öğrencileri “ KTÜ KIZILAY KULÜBÜ” ‘nün kurmuş olduğu “ Deprem Çadırı “ etkinliğine katıldı. Öğrenciler, Kızılay gönüllülerinden deprem öncesi, deprem sırasında, deprem sonrası Kızılay’ın çalışmaları hakkında bilgi aldı. Acil durum anında nelerin yapılabileceği, Kızılay’ın görev ve sorumlulukları konusunda iyi bir çalışma fırsatı bulan öğrencilerimiz bu tip etkinliklerin sürekli yapılması gerektiğini belirttiler.

 

 

                                                                 Otizmli Çocuklar İçin Boyama Etkinliği

eller

 

Ayrıca öğrencilerimiz deprem çadırı ziyaretinden Otizme destek amaçlı “ El Boyama “ etkinliğine de katıldı. Etkinlik sonrası öğrenciler Deprem Bilincini ve Otizm farkındalığıı uyandırmak amaçlı yapılan bu etkinliği çok yararlı bulduklarını, Böyle etkinlikler ile afet bilincini ve otizm farkındalığının insanlarda uyandırılabileceğini söylediler.

Program sonrası KTÜ Kızılay Kulübü ve Kızılay Çalışanlarına teşekkür eden öğrenciler, bu tip etkinliklere gönüllü olarak her zaman katılabileceklerini vurguladılar.

 

 

çadır

 

Avrasya Üniversitesi öğrencilerinin bu tutumu herkese örnek olması dileklerimizle…

Teşekkürler çocuklar…