Rektörümüz Prof. Dr. Aşkın ASAN’ın Çanakkale Zaferi Mesajı

Çanakkale Zaferi, milletimizin vatan ve millet sevgisiyle yazdığı bir kahramanlık destanıdır. Tarihimizin önemli dönüm noktalarından biridir.
Çanakkale Emperyalist zulmün bir devrinin battığı, Büyük Türkiye’nin yeniden doğduğu yerdir. Cennet vatanımızın neredeyse her ailesinden, her köyünden bir yiğidinin (Şehit) hiç yaşlanmadan yaşadığı bir cennet. Bütün milletimizin yüreğinin bir parçası bu şehirde!
O dönemdeki tüm imkansızlıklara rağmen, aziz milletimiz hiç bir fedakarlıktan çekinmedi. Şanlı bir zafer kazandı.
Ecdadımız  “Çanakkale geçilmez” dedi.  Bu söz bizlere emanet edilmiş kutlu bir sözdür. Vatanımıza günümüzde ve gelecekte, aynı şuur ve sadakatle sahip çıkacağız.
Tarih boyunca, hürriyet ve bağımsızlığına düşkünlüğüyle temayüz etmiş milletimiz; her türlü zorluğa karşı durmuş, kanı, canı pahasına mücadele vermekten çekinmemiştir. Bu özelliğiyle hem esaret yüzü görmemiş, hem yaşadığı coğrafyada barış ve huzurun teminatı olmuş, hem de diğer mazlum milletlerin umudu olmuştur.
Türk kadını da, Kurtuluş savaşında verdiği büyük mücadelede erkeği ile omuz omuza cephedeki yerini almış, düşmana karşı silahı ile çarpışarak, cepheye mermi taşıyarak, yaralı askerleri tedavi ederek, silah ve giyecek imal ederek vatanın kurtuluşunda ve bugünlere ulaşmamızda hak sahibi olmuştur.
Bu vatan için canlarını seve seve veren şehitlerimiz, emsalsiz özverileriyle, milletimizin değerlerinin ne kadar sağlam ve güçlü olduğunu tarih boyunca kanıtlamışlardır.
Bugün bizlere düşen görev, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve emanet edilen bu kutsal toprakları, aynı şuurla sahip çıkarak korumak ve bizden sonraki nesillere daha güvenli bir şekilde aktarmaktır.
Bu düşüncelerle, Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl dönümünü kutluyor, Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları başta olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.