Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyelerine Üniversitemizi Tanıttık

oda9Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı M. Şadan Eren meclisin açılışını yaptıktan sonra son bir yıllık oda faaliyetlerinin sunumu izlendi. Ardından TOBB ETÜ Hastanesinin tanıtım filmi ekranlara geldi. Ardından meclise konuk olarak katılan Özel Avrasya Vakıf Üniversitesi heyetini meclise tanıtan Başkan Eren, üniversitenin çok büyük zorluklar ile kurulduğunu, bir dönem kendisinin de mütevelli heyette yer aldığını anımsattı. Eren, Bugün için önemli bir üniversitedir. Emeği geçen herkesi buradan kutluyorum.” dedi.

oda10Üniversitesimiz Genel  Koordinatörü Prof.Dr. Aşkın Asan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası meclisine katılarak üniversite hakkında bilgilendirmede bulundu. Prof. Dr. Asan ile beraber Üniversitemiz mütevelli heyet Başkanı Ömer Yıldız, Mütevelli Heyet üyeleri Nihat Adıgüzel ve Ahmet Sarı, Rektör Yardımcısı ve Sağlık bilimleri Dekanı Prof. Dr. Yavuz Özoran,  Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Levent Kalyoncu, Üniversite Genel sekreterimiz Gülay Yeniçeri, ve bazı üniversitemiz akademisyenleri TTSO’daki toplantıya katıldılar.

oda8TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu “Avrasya Üniversitesi kuruldu ve belli bir yere geldikten sonra gerçekten çok hızlı bir büyüme gerçekleştirdi. Yomra’daki kampüs hayata geçmekte iken şu andaki havaalanımızın devamında olan üçüncü kampüsümüz devreye girdi. Gerçekten Ömer yıldız beyin bunu hayata geçirmesi takdire şayan bir konudur. Çok kısa zamanda medari iftarımız olarak örnek bir kampüs olarak hayata geçirilmiştir.  Öğrenci sayımız 5 bine yaklaştı. İnşallah kısa zamanda 20 bin öğrenciyi tamamlamış oluruz. Ve şehrimize önemli bir katkı sağlamış oluruz” dedi.

oda4Prof. Dr. Asan, TTSO’da yaptığı bilgilendirmede Avrasya Üniversitesinin çok hızlı bir büyüme gerçekleştirdiğini söyledi. Üç yerleşkeye sahip olan üniversitenin Doğu Karadeniz’in ilk vakıf üniversitesi özelliğini taşıdığını anımsattı. Türkiye’nin doğusundaki tek vakıf üniversitesi olduğunu kaydetti.

Avrasya Üniversitesinin kuruluş hikâyesinden özetler anlatan Prof. Dr. Asan, 2010 yılında YÖK’e kabulü gerçekleştiğini ve bu süreçte TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu’nun mütevelli heyette yer aldığını ve büyük destek sağladığını aktardı.

oda3Üniversitenin Fakülteleri, Bölümleri ve Yüksekokul programları, Yüksek Lisans ve doktora programları hakkında bilgi veren Asan öğrenci sayılarının gittikçe arttığını belirtti. Toplam öğrenci sayısının 4 bin 500 olduğunu kaydeden Prof. Dr. Asan Trabzon’dan bin 348 öğrencinin yanı sıra diğer illerden 3 bin 152 öğrencinin öğrenim gördüğünü bildirdi. Asan “Ön lisans bin 8168, lisans bin 975 lisans, 647 yüksek lisans ve 10 doktora öğrenciye ulaştık” dedi. Öğrencilerin tam burslu 747, yüzde 75 burslu 43, yüzde 50 burslu 787, tercih indirimli 296 ve ücretli 2 bin 630 olduğunu, 200 akademik ve 61 idari personelle eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade eti.

Prof. Dr. Asan, ilk mezunlarını 2013-2014 öğretim yılında 424 mezun olarak verdiklerini bunların 154’ünün ön lisans, 70’inin ise yüksek lisans olduğunu aktardı.

oda2Prof. Dr. Aşkın Asan’ın Üniversitenin gelecek ile ilgili planları hakkında bilgi verdi. İletişim, Eğitim, Hukuk, Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği Fakültelerini kurmak için temaslarının ve çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Mevcut Araştırma Merkezleri ve yeni kurulacak araştırma merkezlerinin işlevleri hakkında da detaylı bilgi verdi. Trabzon Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Trabzon’da Bağımlılıkla Mücadele Merkezi kurma girişimlerinin sadece Trabzon için değil bölge için de önem arzettiğini ifade etti. Yeni kurulacak Özgecan Merkezi çalışmaları ile de Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele kapsamında bilimsel çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Avrasya Üniversitesinin çok gelişme potansiyeline sahip olduğunu, ilkleri hayata geçirdiğini dile getiren Prof. Dr. Aşkın Asan, Türkiye’de ilk kez başlattıkları Kendini Savunma Dersi ile Toplumsal cinsiyet eşitliği ve adaleti,  Şiddetin tanımı ve çeşitleri, Kadına yönelik şiddetle mücadele ve ilgili ulusal ve uluslararası mevzuat, Şiddet uygulayanların tuzakları ve bu tuzaklara karşı tedbirler, hukuki hak arama ve şiddetten korunma yolları ve savunma teknikleri alanlarında öğrencileri bilgilendireceklerini ifade etti.

Prof. Dr. Aşkın Asan, Avrasya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası arasında mentör programının başlatılacağını bildirdi. Prof. Dr. Asan bu konuda şu açıklamayı yaptı: “ Mentör programının amacı TTSO’ya kayıtlı iş adamı ve iş kadınlarını bir araya getirmek, iş insanlarının kariyer ve iş hayatında edindikleri tüm deneyimleri öğrenciler ile paylaşmalarını sağlamak ve öğrencileri iş hayatına en iyi şekilde hazırlamaktır.” Kısa bir zaman içinde mentor programının tüm detaylarını kendileriyle paylaşacaklarını ifade etti.

ttso1Sunumun ardından, Özel Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız ile Prof. Dr. Aşkın Asan’a Eren ve Hacısalihoğlu günün anısına plaket takdim ettiler.