şehitAvrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız, Maçkalı şehit Başçavuş Halit Avcı’nın ismini konferans salonuna verme kararı aldıklarını açıkladı. Yıldız açıklamasında,  üniversitenin mütevelli heyeti olarak şehit Avcı’nın isminin Pelitli Yerleşkesi Konferans Salonuna verilerek yaşatılmasını uygun bulduklarını dile getirdi.

Yıldız, 1994 yılında Maçka ilçesinde belediye başkanlığı yaptığı dönemde şehit anıtı yaptırmış, geçtiğimiz günlerde ise kurucusu olduğu üniversite de 1. Dünya Savaşı Şehitleri için anıt yaptırma kararı almıştı. Yıldız’ın şehitler konusundaki hassasiyetini bölgede bilmeyen yok.

Avrasya Üniversitesi Pelitli Yerleşkesi Konferans Salonuna Şehit Başçavuş Halit Avcı’nın isminin verilmesi kararını alan Yıldız, açıklamasında şu cümlelere yer verdi.

Bu vatan bize şehit ve gazilerimizin emanetidir. Hepimiz uğruna can vermeye hazırız. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman personelinin Suriye toprakları içerisinde gerçekleştirdiği başarılı operasyon da şehit düşen Başçavuş Halit Avcı ya Allahtan rahmet ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum, ülkemizin başı sağ olsun. Şehidimizin acısı hepimizin yüreğini dağlamıştır. Avrasya Üniversitesi mütevelli heyeti olarak şehidimizin adının konferans salonumuza verilmesinin uygun olacağını düşündük. Geçtiğimiz günlerde açıkladığımız gibi1. Dünya Savaşı’nın 100. yılında birçok anma etkinliği planladık, bunun simgesi olarak da “Şehitler Anıtı” yapmaya karar verdik. Anıtı kısa sürede projelendirdik ve çalışmalara başladık en kısa sürede hem konferans salonumuzun açılışını yapacağız hem de anıtımızı açacağız.