BAŞBAKAN3“Mersin’in Tarsus İlçesi’nde vahşice katledilen Özgecan Aslan için Avrasya Üniversitesi yasta.

Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Özgecan Aslan’ın hunharca katledilme sini lanetliyoruz, canilere karşı adaletin en sert şekilde müdahalede bulunacağına inanıyoruz ve şiddet gören kadınlar için biz de seferberlik başlatıyoruz.

Sayın Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞLU “Özgecan için, şiddet görmüş bütün kadınlar için, sesimizi yükseltmeli, ayağa kalkmalıyız” dedi ve adeta bir seferberlik başlattı. Biz de Avrasya Üniversitesi olarak üstümüze düşen tüm sorumlulukları yerine getireceğiz.

Öncelikle Üniversitemizde Kadın Araştırmaları Merkezini kurup merkezimizi “Özgecan Merkezi” olarak adlandıracağız.  Kadına karşı şiddet alanında yapılan çalışmalarla hem bölgemizde hem de uluslararası platformlarda bilimsel çalışmalarla sorunların çözümüne katkı vereceğiz. Yaşam Boyu Öğrenme Merkezimiz yoluyla kadına karşı şiddetle mücadele kapsamında halkı bilgilendirici seminerler ve eğitim faaliyetleri düzenleyeceğiz. Ayrıca, Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Yüksekokulumuz tarafından Senatomuza sunulan “Kendini Savunma” dersini seçmeli ders olarak programımıza koymaya karar verdik. Bu ders kapsamında öğrencilerimiz hem Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Kanunu hem de Türk Ceza Kanunu’nda yer alan ilgili hükümleri öğrenecekler. Bu ders kapsamında öğrencilerimiz kendilerini koruma ve savunmaya yönelik bilgi ve beceri de kazanacaklar.

“Kendini Savunma” dersi ABD ve Avrupa Ülkelerinde bulunan tüm üniversitelerde seçmeli ders olarak öğretim programlarında yer almakta. Bu dersi alan öğrenciler tehlike anlarında nasıl hareket etmeleri gerektiği konularında bilgi sahibi oluyorlar. Bunu bir tedbir dersi olarak düşünebilirsiniz. Kadına karşı şiddetle mücadelede sadece tedbirlerden biridir. Asıl olan pek tabi ki tüm paydaşlarıyla yürütülecek geniş kapsamlı mücadeledir. Kanunların iyi uygulanıyor ve caydırıcı olması mücadelenin en önemli ayaklarından biridir. Herkes üstüne düşeni yapmalı. Biz üniversite olarak üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye karar verdik. Kadına karşı şiddetle mücadele kapsamında hem bilimsel çalışmalarımızı sürdüreceğiz hem de öğrencilerimize yönelik bilgilendirici uygulamalar yapacağız.