KURULUŞ2AVRASYA KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE YILDIZ’A ONURSAL DOKTORA
Avrasya Üniversitesi kuruluşunun dördüncü yıldönümünü düzenlediği etkinliklerle kutluyor.Üniversitenin Ömer Yıldız Yerleşkesi Konferans Salonunda düzenlenen etkinlikte Üniversitenin kurucusu ve Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız’a fahri doktora unvanı verildi.Programa Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu,Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu,  Trabzon İl Emniyet Müdürü Murat Köksal,  Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Turan Taşkaya’nın  yanı sıra Mütevelli Heyet Üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Avrasya Üniversitesi dördüncü kuruluş yıldönümü etkinliğinde üniversitenin senatosunun aldığı kararla Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız’a fahri doktora ünvanı verildi.

KURULUŞ3
Programda senato kararı okundu.Kararda şu cümleler yer aldı.
Gerek Maçka Belediye Başkanlığı görevi süresince bir eğitim gönüllüsü olarak yaptığı hizmetler ve gerekse 2004 yılından beri azim ve ısrarla sürdürdüğü girişim ve çalışmalarının doğal bir sonucu olarak kurduğu Avrasya Üniversitesi ve bu Üniversiteye kazandırdığı Pelitli ve Yomra Yerleşkelerinin yanı sıra son dört ay gibi çok kısa bir sürede hayata geçirdiği Yalıncak Yerleşkesinin inşasında gösterdiği olağanüstü çaba ve çalışmalarından dolayı Üniversitemiz Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Ömer YILDIZ’ a Fahri Doktora Unvanı verilmesine, kararın Rektörlük Makamına arzına, gereğinin Genel Sekreterlikçe yerine getirilmesine, Oy birliği ile karar verildi.
Kararın okunmasının ardında Onursal Doktora Ünvanı Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Karadeniz tarafından Yıldız’a takdim edildi.
Yıldız burada yaptığı konuşmada ödüle layık olmaya çalışacağını belirterek öğrencilere seslendi.Verilen bu ödülün tabî ki manevi değeri vardır. Ben bu şekilde değerlendirdiğim için arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum.Sevgili öğrencilere birkaç hatırlatma yapmak istiyorum ben öğrencilerimize hedefleri olmaları gerektiğini hatırlatmak istiyorum.Eğer başarı bekliyorlarsa sayın başbakanımızın da bu salonda geçen hafta söylediği gibi genç yaşta ticari hayata atılmalarını gerekir.Hedefleriniz olması lazım bu hedeflere ulaşmak içinde kararlı, inançlı ve samimi olmaları lazım.Eğer bunu yaparlarsa başarılı olmamaları için hiçbir engel olamaz.Avrasya’da gördüğünüz bu başarının sırrı bana göre hedefin belirlenmesi. Kararlı olduk inançlı olduk ve samimi olduk. Bundan böylede yirmi beş bin öğrenciye ulaşmak için yine kararlıyım yine inançlıyım yine samimiyim.14 yaşında çalışmaya başladım, 22 yaşında esnaflık yaptım, 24 yaşında sanayici oldum, 28 yaşında ihracat yaptım, 30 yaşında müteahhitlik yaptım, 36 yaşında siyasi partinin ilçe başkanlığını yaptım. 38 yaşında da belediye başkanı oldum. Ama hep kendi gayretimle oldum. Birilerinin desteğiyle olmadı bu hep kendi gayretimdi. Sevgili gençlerimize de bunu öneriyorum kendinize güvenin. Bu başarı sadece benim başarım değil bu hepimizin başarısıdır.Ben her zaman dile getiriyorum bu üniversiteyi öğrencilerimiz büyütecek .Geçen hafta öğrencilerimiz sayın başbakanımıza karşı bizleri mahcup etmediler en iyi şekilde başbakanımızı karşıladılar.Çok güzel misafirperverlik yaptılar.Ben bir kere daha öğrencilerime teşekkür ediyorum.

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, burada bir başarı öyküsünün dördüncü yılındayız.Ben Ömer Yıldız beye şehir adına şükranlarımı sunuyorum.Dört yıl öncesinde hakikaten bıkmayan, usanmayan, yılmayan bir büyük azimle eğitim sevdalısı eğitim gönüllüsü olduğunu bütün Trabzon’umuza gösterdi ve yaşattı.Bizde kendisine karınca kararınca belediye başkanı olarak yardımcı olmaya çalıştık.Yıllar önce Ömer bey bana başka hiçbir gayem yok, ben eğitim gönüllüsü olarak bir bilim gönüllüsü olarak bu üniversiteyi kurmak yaşatmak ve geliştirmekten başka hiçbir gayem yok deyince o azmin o başarının bugün ki sonucu ortaya koyacağına inandım kendisini gönülden tebrik ediyorum, dedi.