PARAMEDİK1*PARAMEDİKLER GÜNÜ AVRASYA’DA KUTLANDI

22 Aralık Paramedikler Günü Avrasya Üniversitesinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Avrasya Üniversitesi Ömer Yıldız Yerleşkesi Konferans Salonunda,  Avrasya Üniversitesi ve PARDER in ortaklaşa düzenlediği konferansın açılış konuşmasını yapan il Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Osman Güner, en küçük asansörün sedye sığacak büyüklükte olması gerektiğini söyledi. Güner, cümlelerine şöyle devam etti.
Yapı kullanma izni veren belediyelere şunu söyleyeceğiz, lütfen asansörleri sedye  sığacak büyüklükte olan binalara izin verin. Onuncu kattan aşağı hastaları sedyeyle indiremiyoruz, asansörlere sedye sığmıyor. Soruyoruz nasıl yapı kullanma izni veriyorsunuz? Orada insana yaşama hakkı tanıyorsunuz, yapı kullanma izni nedir? Orada rahatça yaşayabilirsin demektir. Ama ben sağlıkçı olarak bunun sıkıntısını yaşıyorum. Ben kanamalı hastayı onuncu kattan almaya geldiğimde onu sakince sessizce huzuru sağlanmadan indiremiyorum, merdivenlerden indiriyorum. Hasta zaten inerken ölüyor.Nerde hasta hakları? İşte bizim sesimiz bu noktada çok çıkmalı. Bunun hayalini kuruyorum. Sesimiz tutanaklarla çıkacak. Tutanaklar tutacağız meclise gelecek mecliste de bu 112 ile ilgili yaşanan sorunlar sürekli gündeme gelerek çözüm üretmek zorunda kalacaklar. Müteahhitlerimiz en küçük asansör sedye sığacak büyüklükte binalar inşa etmeli.Ondan daha küçük asansöre ruhsat verilmeyecek. O zaman bizde işimizi güzel yapacağız. Onları asansörle sarsmadan aşağı indirip acile kavuşturacağız. Ülkelerin gelişmişlik düzeyi en çok sağlık sisteminin başarısıyla ölçülür.

*MUHTARLAR LEVHA KONUSUNDA DUYARLI OLMALI
Bunun dışında bir problem daha var çok çok önem taşıyan. 112 vakaya gittiği zaman adres bulmakta zorluk çekiyor. Neden zorluk çekiyor? Çünkü muhtarlarımız yönlendirme levhalarını doğru dürüst koymuyor. Yol ayrımlarında doğru dürüst levhalar olmadığı için yanlış yollara sapıyoruz ondan sonrada niye geç kaldınız diye bize sitem ediliyor. Niye koymamış muhtarlara söyleyeceğiz ileteceğiz. Yönlendirme levhalarını doğru koyacaksınız.
Avrasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Özoran  ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü İsmail Hakkı Ocak’ında  katıldığı etkinliğe Avrasya Üniversitesi öğrencileri büyük ilgi gösterdi.