PANEL2AVRASYA ÜNİVERSİTESİNDE ‘’EKMEĞİMİZE SAHİP ÇIKALIM’’ PANELİ
‘’Ekmek israfını önleyelim, damak tadımızın vazgeçilmezi ekmeğimize sahip çıkalın’’ konulu panel Avrasya Üniversitesi Yomra Yerleşkesi Konferans Salonunda yapıldı.
Ekmek israfını önleme kampanyası çerçevesinde düzenlenen Panele  Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Karadeniz, Genel Sekreter Gülay Yeniçeri, Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, Toprak Mahsulleri Ofisi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,Trabzon Fırıncılar Odası Yetkililerinin yanı sıra Üniversitenin akademik kadrosu yoğun ilgi gösterdi.
Panele konuşmacı olarak katılan Avrasya Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Başak Sungur, ekmeğin yapımı ve beslenmedeki önemi konusunda katılımcılara bilgi verirken,özellikle Trabzon ekmeği tüketilmesi ekmek israfını önlemede önemli olacağını söyledi.Sungur, biz Trabzon ekmeğini şiddetle tavsiye ediyoruz çünkü Trabzon ekmeği ekşi mayayla yapıldığı ve iyi pişirildiği için ömrü uzun oluyor buda bizi büyük israftan kurtarıyor dedi.

100 EKMEKTEN 6’SI İSRAF EDİLİYOR
Oturum başkanlığını Avrasya Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Ürenin yaptığı panelde konuşan Toprak Mahsülleri Ofisi Eğitmeni Yusuf Demirci ise  dünyada yılda 870 milyon insanın yetersiz beslenmekte olduğunu belirterek, milyonlarca insan açlık ve yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.Demirci sözlerine şöyle devam etti.son on yılın ortalamasına göre 18 milyon tonluk buğday üretimiyle Türkiye; dünyada en fazla buğday üreten 10 ülkeden biri olmakla birlikte kişi başı yıllık 116,5 kg ekmek tüketimiyle en çok ekmek tüketen ülkelerden biridir.Bu tüketimle beraber Türkiye’de ekmek israfı da ciddi boyutlara ulaşmıştır.Toprak Mahsülleri Ofisi, 2012 yılında ;Türkiye’de ekmek üretimi ve tüketimi, tüketim alışkanlıkları, israfın nerelerde ve ne şekilde gerçekleştiği husuları ortaya koyan bir araştırma  yaptırmıştır.Araştırmada , ekmeğin amacı dışında kullanılması , yani insan gıdası olarak tüketilmemesi veya çöpe atılması, israf olarak tanımlanmaktadır.Araştırma Türkiye’de ekmek israfının günde 6 milyon ,yılda 2,1 milyar adet olduğunu ve üretilen ekmeğin yüzde 5,9’unun israf edildiğini ortaya koymuştur.
Panelin ardından katılımcılara Avrasya Üniversitesi yetkilileri tarafından ekmek çeşitleri ikram edildi.