TATBİKAT3VALİ ÖZ AYAKTA ALKIŞLADI
Avrasya Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Acil Durum ve Afet Yönetimi Bölümü ve Trabzon UMKE ((Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) Avrasya Üniversitesi Ömer Yıldız Yerleşkesinde ortak bir tatbikat düzenlediler.
Üniversitenin Acil Durum ve Afet Yönetimi Bölümü öğrencilerinin tam kadro katıldığı tatbikatı, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Yıldız, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Yavuz Özoran, Genel Sekreter Gülay Yeniçeri ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. İsmail Hakkı Ocak yerinde izlediler.
Trabzon UMKE sorumlusu Zafer Ocak, tatbikat öncesi öğrencilerle düzenlenen konferansta buluştu. Ocak,  Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) afet bölgesinde görev yapabilecek özellikte, yeterli tıbbi donanıma ve müdahale becerisine sahip sağlık personelinden oluşmaktadır. Amaç afete maruz kalmış kişilere doğru ve çabuk müdahale etmek, ölü ve yaralı sayısını kabul edilebilir rakamlara indirgemektir. Bugün burada yüksekten yaralı tahliyesi tatbikatı yapıyoruz. Senaryo gereği yangın çıktı ve yangın merdiveni kullanılamıyor, bu durumda hazırladığımız sistemle yangından en hızlı ve en güvenli bir şekilde yaralıyı güvenli bölgeye indireceğiz. Kullandığımız bu sistemle  iki ton ağırlığı tahliye edebiliyoruz, dedi.
Avrasya Üniversitesi Ömer Yıldız yerleşkesinde gerçekleşen tatbikatı izleyen Trabzon valisi Abdil Celil Öz, tatbikatı başarılı bir şekilde sonuçlandıran ekipleri ve öğrencileri ayakta alkışladı.Öz, UMKE ekiplerine ve öğrencilere başarılar dileyerek, Avrasya Üniversitesinin sağlık alanında çok önemli bölümler açtığını ve bu bölümlerin uygulamalı eğitimlerini yerinde izlemekten gurur duyduğunu ekledi.