Ahlaki temellerden yoksun, toplumsal uyum ve barışı tehdit ederek hukukun üstünlüğünü hiçe sayan, şiddete dayalı eylemlerle tezahür eden terör hareketleri, çağımızın en büyük güvenlik problemidir. Masum insanları hedef alan, uluslararası bağlantıları olan ve gelişmiş taktiklerle ülke, millet ayırt etmeksizin dünya barışını tehdit eden bu hareketlere göz yumulması ve geçit verilmesi mümkün değildir.

Masum insanları hedef alarak, korkuyu hâkim kılarak, şiddeti yaygınlaştırarak Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını tehdit etmeye ve bu kadim mirası tahrip etmeye çalışan terör örgütünün son dönemlerdeki eylemleri, devletimizin gücü ve milletimizin kararlığı karşısında aciz kalmaya mahkûmdur.

Türkiye Cumhuriyeti, devleti ve milleti ile küresel bir güç olma yolunda ilerleyecek, dünya barışının tesisi ve korunmasında üzerine düşen evrensel sorumluluğu yerine getirmek hususunda tereddüt etmeyecektir. Maddi ve manevi bütün enerjimizi sömürmek isteyen, tarihsel varlığımızı hedef alan terör eylemleri, güvenlik kuvvetlerimizin müdahaleleri ve milletimizin dirayeti ile sonlandırılacaktır. Bugün bütün organları ile devletimiz, terör eylemleri karşısındaki tavrını en sert şekilde ortaya koyarak bunu göstermiştir, göstermeye devam edecektir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilim ve irfan ordusunun temsilcileri olarak  biz Avrasya Üniversitesi ailesi, her kademede her zamankinden çok çalışmak şuuru ile hareket etmekte olduğumuzu beyan ile terör örgütü ve eylemlerini şiddet ve esefle lanetliyor, milletimizin bekası için devletimizin aldığı ve alacağı tedbirleri destekliyor; aziz şehit ve gazilerimizin hatırası önünde saygı ile eğiliyoruz.